reklama

Díky projektu ScanPyramids byl objeven skrytý prostor v Cheopsově pyramidě

reklama

Mezinárodní projekt s egyptskými kořeny ScanPyramids byl zahájen v říjnu 2015. Ten využívá neinvazivní a nedestruktivní detekční techniku pro skenování egyptských pyramid a snaží se tak odhalit tajemství, která pyramidy skrývají. Projekt, který byl navržen a koordinován institutem Heritage Innovation Preservation (HIP) a Fakultou strojní na Káhirské univerzitě, je dalším pokračováním předchozího výzkumu firmy Dassault Systèmes.

Poté, co byl objeven začátek chodby za trámy v říjnu 2016, byl projekt ScanPyramids popsán v článku známého vědeckého časopisu Nature. Ten informoval o přítomnosti obřího prázdného prostoru v tzv. Velké pyramidě (Cheopsově pyramidě). Objev byl nazván „ScanPyramids Big Void“. Tato 30metrová komora je srovnatelná s velikostí prostoru známého pod názvem Velká galerie.

Jde o důležitý objev, neboť od středověku nebyla nalezena žádná významná architektonická struktura uvnitř Cheopsovy pyramidy.

Nadace Dassault Systèmes a společnost Emissive poskytují technologickou podporu a odborné znalosti HIP institutu a Káhirské univerzitě. ScanPyramids je jeden z podporovaných projektů. Cílem nadace je přeměnit budoucnost vzdělávání a výzkumu díky využití 3D technologií a virtuálního světa s cílem hlubší vzájemné spolupráce multidisciplinárních týmů.

Díky velké zkušenosti společnosti Emissive můžeme dosáhnout lepšího pochopení reality, v tomto případě vnitřního prostoru pyramidy. Jejich systém umožňuje hlubší spolupráci a posunuje hranice znalostí. Objevování nepřístupných prostorů je tak možné pro všechny (studenty, výzkumné pracovníky, veřejnost, osoby se zdravotním postižením atd.).

Výzkumná laboratoř virtuální reality představuje budoucnost společného bádání v kulturní a vzdělávací oblasti v Muzeu architektury a národního dědictví (Cité de l’architecture et du patrimoine) v Paříži. Virtuální prototyp přenáší zájemce dovnitř Velké pyramidy, kde se mohou volně pohybovat a zcela se ponořit do zkoumání objevů.

S brýlemi pro virtuální realitu získávají právě přístup do vnitřních prostor Velké pyramidy. Je to zcela nový typ virtuální a znalostní prohlídky s průvodcem. Ta představuje budoucnost kulturních a vzdělávacích aktivit díky specifickému přístupu ke slavným památkám.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama