reklama

V programu Recyklace hrou žáci rozebírají počítače a své znalosti testují při vědomostním kvízu

reklama

Výjezdní program Recyklace hrou zavítá do konce roku do několika desítek škol Jihočeského, Plzeňského a Jihomoravského kraje. Program je zaměřen na pochopení základního principu recyklace prostřednictvím hry a zábavy. Žáci společně s lektory hledají odpovědi na praktické otázky. Například, co uvnitř ukrývá počítač či pračka, kam s nimi, když doslouží, nebo co získáme recyklací mobilu a jak díky tomu předejdeme dalšímu znečišťování prostředí. Organizátorem je společnost Recyklohraní aneb Ukliďme si svět. Finančně je podporován Ministerstvem životního prostředí, regionálně ještě Jihomoravským krajem. Další regiony budou následovat po Novém roce.

Program Recyklace hrou má podobu 45minutového workshopu, který je přizpůsobený věku účastníků. Je vhodný po základní školy a odpovídající ročníky víceletých středních škol. S pomocí lektorů děti pochopí, že bez recyklace se neobejdeme a že díky ní dokážeme vysloužilému elektro zařízení, použitým bateriím či jinému odpadu dát další šanci na využití.

„Proškolení lektoři Recyklohraní svým přístupem dokáží děti výborně zaujmout. Je dobré, že o problému životního prostředí uslyší i z jiných úst než z těch našich, učitelských. Je stále více žáků, kteří doma třídí odpad, přesto je potřeba tuto skutečnost neustále připomínat. Pro budoucnost je podle mě velice důležité, aby se tato „povinnost“ stala u všech naprosto automatickou,“ dodává patronka Recyklohraní na Základní škole Větrná v Jindřichově Hradci Jana Spadernová.

Zábavný kvíz a společné zkoumání

Oblíbený je mezi dětmi vědomostní kvíz, kdy odpovídají na otázky napsané na kartičkách. Věděli jste například, že recyklací jedné tiskárny se ušetří 36 kg nebezpečného odpadu, a že uvedené množství nebezpečného odpadu vyprodukuje 9 domácností za rok.

Snažíme se především, aby to s námi děti bavilo, a aby si odnesly nové znalosti, zkušenosti a zážitky,“ říká Edita Kleckerová, jedna z lektorek programu z Recyklohraní o.p.s. a dodává: „Při práci ve skupinkách si mohou žáci například rozebrat skutečný počítač nebo model pračky. Tuhle část mají děti nejraději. Rozebrat počítač nebo pračku doma jen tak nemůžou. V Recyklaci hrou je to nejen povoleno, ale přímo vyžadováno!“

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama