reklama

Divadlo pod Palmovkou přiveze do Prahy evropskou divadelní špičku

reklama

Divadlo pod Palmovkou uvede od 23. května do 6. června 2016 první ročník divadelního festivalu Palm Off Fest. Na přehlídce se představí soubory z Polska, Slovenska a České republiky. Do Prahy zavítají i evropské divadelní ikony – polští režiséři Krystian Lupa a Jan Klata.

Největší část programu zahrnou představení souborů z polské Wroclawi. Pozvání wroclawských představitelů má nejen umělecký, ale i mezilidský význam. „Občané a umělci města Wroclaw uskutečnili v roce 2002 veřejnou sbírku a poskytli zničené Praze pomoc jak materiální, tak finanční. Konkrétně Divadlo pod Palmovkou bylo podpořeno hmotnou pomocí určenou na likvidaci škod v řádu statisíců korun. Rádi bychom v rámci tohoto setkání za město Praha i za naše divadlo symbolicky poděkovali Wroclawi za podporu a solidaritu v těchto těžkých chvílích tolik potřebnou,“ říká za organizační tým festivalu ředitel Divadla pod Palmovkou Michal Lang.

Pozvání z města Wroclawi přijalo jedno z nejlepších polských divadel – Teatr Polski, které pod Palmovkou představí inscenaci Prezidentky v režii Krystiana Lupy. Režisér Krystian Lupa, který na festival přijíždí s wroclawskou inscenací Prezidentky, patří nejen k čelním zakladatelům „nové polské divadelní vlny“, ale také k nejuznávanějším a nejvíce oceňovaným evropským režisérům.K nim bezesporu patří i Jan Klata, představitel střední generace polských režisérů. Jan Klata vstoupil do profesního života po roce 2000 a hned na sebe upozornil jako nekonvenční a kontroverzní komentátor veřejného života doma i v zahraničí. Platí to i pro jeho Ibsenova Nepřítele lidu, kterého přiveze do Prahy Narodowy Stary Teatr v Krakově, kde je Jan Klata ředitelem.

Soubor Teatr Lalek uvede inscenaci Uprostřed slunce hromadí se popel v režii Agaty Kucińské. Není bez zajímavosti, že uměleckým šéfem Teatru Lalek je v Čechách i v zahraničí úspěšný český režisér Jakub Krofta. A konečně wroclawský Teatr Współczesny odehraje představení Gałgan v režii režisérky Eweliny Marciniak, jedné z nejuznávanějších režisérských osobností současného mladého polského divadla, která je držitelem ocenění polské odborné kritiky Talent roku 2015.

Slovenské divadlo zastoupí na festivalu Mestské divadlo Žilina s inscenací Opilí v režii Eduarda Kudláče, který se již dávno etabloval mezi nejvlivnější představitele současné slovenské režie. Komorní scéna Aréna z Ostravy přiveze do Prahy úspěšnou inscenaci Slyšení v režii Ivana Krejčího, která letos získala ocenění Inscenace roku 2015 v anketě Divadelních novin a je absolutním vítězem Cen divadelní kritiky časopisu Svět a divadlo.

Divadlo pod Palmovkou představí na festivalu inscenace Mlčení bobříků v režii Jana Friče a Laskavé bohyně v režii Michala Langa. Představení podle slavného románu Jonathana Littella celý festival 23. května zahájí. „Program, který se organizátorům podařilo dát dohromady, je velice ambiciózní. Slibuje mnohé, a to nejen v čistě divadelní rovině, ale také v rovině, jíž divadlo vstupuje v živý dialog s naší současností. Hlas, který v tomto dialogu z jeviště zazní, jistě nebude příjemný a lichotivý. V kontextu aktuálních politických a společenských událostí ve střední Evropě ale o to podstatnější,“ říká teatrolog a odborník na polské divadlo Jan Jiřík.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama