reklama

Milan Kňažko: Shylock je role náročná a skvělá zároveň

reklama

Herec Milan Kňažko si užívá Prahu i zkoušení v Divadle Na Jezerce. 27. dubna se na jeho prknech představí ve hře pro jediného herce v inscenaci kanadského autora Marka Leirena-Younga, Shylock.

„Já jsem vybral tuhle hru z důvodu tématu. Jejím uvedením bychom rádi zdůraznili naše odhodlání bránit svobodu a demokracii. Je namířena proti antisemitismu a přehnané politické korektnosti, což jsou dvě věci, které v současné době ovlivňují světové dění. Mám obavu, abychom nepřišli o svou svobodu, kterou považuju za jednu z nejcennějších věcí, jaké člověk může mít,“ uvedl principál divadla Jan Hrušínský.

Exkluzivním hostem Na Jezerce bude v hlavní a jediné roli Milan Kňažko. Proč právě on? „Není tajemstvím, že původně měl tu roli hrát Jan Tříska, který měl havárii v Los Angeles a později to vzdal. Já jsem chvíli nevěděl, jestli se k tématu vrátit, ale jediné, co mi bylo jasné, že pokud má někdo Shylocka hrát musí to být člověk, který je nejen vynikající herec, ale i mimořádně silná osobnost s osobním kouzlem a charismatem. A tím, jak jsem se přesvědčil Milan Kňažko stoprocentně je. On dokáže zaplnit sám jeviště tak, jako kdyby nás tam bylo dvanáct. Klobouk dolů, budu to určitě zážitek,“ dodal Hrušínský.

Pro Milana Kňažka je účinkování ve Shylockovi úplnou novinkou. Nikdy nehrál v monodramatu ani nevystupoval v One Man show. „Pro mne bylo a je divadlo setkáním s lidmi, ale tohle byla nabídka takřka na klíč. Trošku jsem o ní přemýšlel, trošku jsem si text upravil, aby byl srozumitelný a neměl dvě hodiny, a pak jsem kývnul. Přiznávám, že jsem i jednou litoval, protože být sám na jevišti po celé představení není jednoduché. Mám sice fiktivní partnery, ale je to hra jen o jenom člověku. Teď už mám jen skvělé pocity. Shylock je hra sice velice náročná, ale i výborná zároveň. A jak bych roli Shylocka charakterizoval? Je to dobrý herec, který hrál různé velké postavy. Vypadá to, že má smysl pro humor, že je otevřený a věci posuzuje trošku s nadhledem, ale dostatečně přesně. Je to prostě člověk, asi podobný mě,“ s úsměvem vysvětlil Milan Kňažko.

Foto: Herminapress

 

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama