reklama

Dodací lhůty pro obytné vozy se prodlužují. Způsobil to výrazný růst poptávky po tomto druhu cestování a životního stylu

reklama

Zájem o obytné vozy v posledních letech roste a pandemie covid-19 jej ještě umocnila.  Rostou prodeje jak menších vozů, zde meziročně přibližně o 200 %, tak těch prostornějších nad 3,5 tuny, kde dokonce vzrostla poptávka o 250 %. Výrazně vyšší zájem o obytné vozy zaskočil většinu prodejců, protože nemají naplánovanou tak velkou výrobu.

 „Nabídka obytných vozů je omezená, objednací doba na nové vozy se výrazně prodloužila. Už před covidem šlo o šest až dvanáct měsíců, dnes jsou lhůty často i dvojnásobné,“ říká Jan Pacovský z Asociace kempování a karavaningu. To potvrzuje Pavla Skolil z FC Morelo CZ: „Pro ty, co uvažují o novém obytném voze na příští léto, je již nyní ideální doba tuto otázku řešit.“

Omezení možností cestování a restrikce v době pandemie způsobují, že se do koupě obytného vozu pouští i lidé, kteří nikdy v minulosti o tomto stylu trávení volného času neuvažovali. Z celkového počtu nových majitelů jich je dle Asociace kempování a karavaningu dokonce 80 procent.

Prodej obytných vozů meziročně významně vzrostl

Nárůst zájmu o koupi obytných aut se začal projevovat na jaře minulého roku, během první vlny koronavirové epidemie si lidé uvědomili, že se bojí kvůli nákaze nejen cestovat letadlem, ale i být ubytovaní v hotelech či penzionech. Obytná auta se tak stala, kromě vlastních rekreačních zařízení, téměř jedinou volbou, jak cestovat.

Napilno mají i prodejci, což potvrzuje současný trend, že v tomto segmentu nyní nejsou měsíce se slabší poptávkou. „Dveře se u nás letos nezavřely, lidé mají nyní o vozy zájem celoročně. V zimě s nimi parkují u sjezdovek a v létě pak mohou vyjet prakticky kamkoliv,“ vysvětluje Pavla Skolil ze společnosti FC Morelo CZ, předního českého prodejce obytných vozů.

U vozů nad 3,5 tuny vzrostla poptávka o 250 %

Nabídka obytných aut je opravdu široká, většina zákazníků se spokojí s menšími obytnými vozy.  Stále větší zájem je ale o prostornější a vybavenější obytné vozy nad 3,5 tuny. „Kdo jednou vyzkouší obytné vozy, které mají dostatek obytného a úložného prostoru, těžko se v budoucnu spokojí s malým vozem, kde se pak o to více cítí stísněně a kde má problém na delších cestách uložit zavazadla a zejména vybavení pro volný čas,“ říká Pavla Skolil z FC Morelo CZ a dodává: „Vedle většího prostoru s dostatečně velkým kuchyňským koutem a stolem s pohodlnými sedačkami, tito zákazníci vyžadují i dostatek prostoru pro uložení zahradního nábytku, lyží, kol nebo skútrů. Do některých vozů se vejde dokonce i malý osobní automobil. Poptávka po vozech nad 3,5 tuny u nás meziročně vzrostla o 250 %. “

Trendu pomáhají i stále modernější kempy

Kempy i díky covidovým opatřením v hotelích zažívají velký zájem o své služby a mnohé z nich v okolních i přímořských zemích dnes nabízejí služby na opravdu vynikající úrovni. Ty nejlepší, například u sousedů v Rakousku a Německu, či v Itálii, k tomu všemu poskytují dostatečně velký a příjemný prostor pro umístění karavanu, v některých kempech i oplocený, takže hostům nabízí soukromí. V moderních kempech jsou samozřejmostí moderní koupelny a toalety, služby recepce, prádelna, úklidové služby i velký výběr restaurací včetně michelinských kuchařů. Hosté si mohou jejich kulinářské speciality vychutnat nejen v prostředí luxusního interiéru špičkové restaurace, ale také si jej objednat například na grilování a párování s vínem před svůj karavan. Často nabízejí také moderní bazény, tobogány, kryté herny pro děti a animační programy. Tento trend tak pomáhá k cestování obytným vozem přitáhnout novou klientelu, která je zvyklá na špičkový servis v luxusních hotelech.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama