reklama

Dovolené a nezabezpečené domovy nahrávají zlodějům

reklama

Letní měsíce nahrávají zlodějům. Lidé odjíždějí na dovolené a své byty a domy nechávají často nezabezpečené a bez dozoru. Zloději to vědí a v tento čas jim každoročně začínají žně. Jen během loňských prázdnin napáchali celkové škody po vloupání za více než 142,7 milionů korun.

Průměrné denní škody se tak vyšplhaly na 2,3 milionů korun. Nejvíce škod zloději způsobili v Jihočeském kraji, kde dosahovaly ke 42 milionům korun, druhé místo v pomyslném žebříčku patří Praze, dále Středočeskému a Jihomoravskému kraji. Krádeže mají na vině nejčastěji recidivisté, jejich počty vloupání se v letních měsících zvyšují.

Přestože se neustále množí případy vloupání za přítomnosti obyvatel, pro zloděje je samozřejmě jednodušší, když v bytě či domě nikdo není. Období letních dovolených jsou pak pro zloděje doslova žně. Kromě základní opatrnosti, jako je například nesdělování odjezdu na dovolenou skrze sociální sítě nebo řádného fyzického zabezpečení, je proto důležité zabezpečení i formou poplachových systémů.

„Řešením je instalace profesionálního zabezpečovacího systému a jeho napojení na pult centrální ochrany, který umožní sledovat byt či dům. V okamžiku, kdy čidla zaregistrují vniknutí, dispečeři PCO ihned vysílají výjezd zásahové skupiny, která vyjíždí na místo obratem. Zároveň nedoporučuji spoléhat se na obyčejné alarmy, které pořídíte například v hobby marketech nebo na e-shopech, které v případě poplachu pouze odešlou informativní SMS majiteli a tím jejich činnost končí. Navíc v případě vzniklé škody nejsou uznávané ani jako nejnižší stupeň zabezpečení, pokud budete žádat náhradu od pojišťovny,“ říká Jaroslav Čehovský, specialista bezpečnostních technologií ze společnosti SSI Group.

Na dovolenou odjíždí každoročně 3 ze 4 Čechů a téměř každý druhý dovolenkář odjíždí mimo domov alespoň na dva týdny, jak vyplývá z průzkumu společnosti Rondo Data. Pachatelé tak mají dostatečně dlouhou dobu na vytipování nemovitosti i samotné vloupání. Lidé jim to pak často i sami usnadňují prostřednictvím sociálních sítí. Nejpopulárnější a nejnebezpečnější pro nechtěné odhalování soukromí je Instagram, kde většina uživatelů nemá soukromý účet. Hashtagy typu „dovolená“, „konečně pryč z ČR“, „ahoj za 14 dní“ jsou pro zloděje vítanou pozvánkou do prázdného bytu či domu.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama