reklama

Eva Pilarová: Mám strach, aby se ty zlé časy nevrátily!

reklama

Moc toho v Paláci knih Luxor na včerejším křtu knihy novináře Petra Macka Rok 1968 očima 50 slavných osobností nenamluvila, ale to, co řekla, nepotřebuje dalšího komentáře. Zpěvačka Eva Pilarová, která byla spolu s kolegou Josefem Zímou kmotrou zmíněné publikace si servítky příliš nebrala.

„Je dobré, aby o okupaci v roce 1968 a následné tzv. normalizaci a všem, co se kolem těchto neblahých událostí dělo, věděli ti mladší, aby se na minulost nezapomínalo. Dneska je ta doba taková, no jak já to cítím, prapodivná, že mám strach, aby se něco podobného nevrátilo. A to tvrdím zcela vážně a s rozmyslem,“ svěřila se Pilarová.

„Proč jsem tuhle knížku napsal? Řadu let pracuji jako novinář, mám rád velké příběhy a silné emoce a rok 1968 jich přinesl spoustu. Byl zlomový pro tuhle republiku a pro lidi, kteří v té době žili. Oslovil jsem padesát známých osobností, které tu tragickou dobu zažili, aby se o vzpomínky rozdělili. Není to učebnice dějepisu, jde v ní o pocity a emoce lidí, vystavených středečního rána 21. srpna 1968 nečekané hrůze z přicházejících hord, pro které násilná intervence vojsk Varšavské smlouvy znamenala konec nadějí, že by se Československo mohlo vydat cestou ke svobodě,“ přiblížil alespoň v krátkosti obsah knihy Petr Macek.

V publikaci jsou zachyceny příběhy tragické, dobrodružné i bizarní, semtam se někde objeví i hodně černý humor. Jsou to příběhy osobností, které mohou na události roku 1968 a jejich důsledky už svobodně, padesát let poté vzpomínat.

A koho autor vyzpovídal? Tak třeba Jiřinu Bohdalovou, Hedu Čechovou, Dominika Duku, Petra Jandu, Ivu Janžurovou, Martu Kubišovou, Kamilu Moučkovou, Jana Saudka, Helenu Vondráčkovou, samozřejmě oba kmotry Evu Pilarovou a Josefa Zímu a celou řadu dalších známých osobností.

Foto: Herminapress

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama