reklama

FAMU ve spolupráci s divadlem DISK uvede kolekci studentských filmů Věry Chytilové

reklama

12. března to budou přesně čtyři roky, co filmový svět opustila jedinečná režisérka a pedagožka Věra Chytilová. Jako vzpomínku na tuto výraznou osobnost tzv. české nové vlny se její někdejší alma mater, pražská FAMU, rozhodla ve spolupráci s DAMU a divadlem DISK zorganizovat veřejnou projekci jejích studentských filmů. Některé z nich tak diváci uvidí na plátně vůbec poprvé.

Série zahrnuje snímky Zelená ulice, Kočičina, Žurnál FAMU: První občasník a Strop, které vznikly v letech 1960–1962. První dva zmiňované filmy byly natočeny jako semestrální cvičení. Zelená Ulice se žánrově pohybuje na pomezí hraného a dokumentárního filmu. Zachycuje cestu těžkotonážního vlaku, který, ač má posádka přikázáno nezastavovat, přeci jen musí jízdu přerušit. Tímto cvičením upozornila Chytilová na svůj talent a zároveň za něj dostala své vůbec první ocenění.

Film Kočičina čerpá originálním způsobem z povídky Franze Kafky. Jednou z hlavních postav je domácí kočka manželů Ká, která popisuje zvláštní chování svých pánů. Rolí manželů se tehdy ujali Miloš Kopecký a Libuše Havelková. Žurnál FAMU: První občasník, který zajímavým způsobem mapuje život v Praze, byl poskládán z několika částí různých autorů – vedle Chytilové to byli např. Jiří Menzel, Jan Hraběta nebo Evald Schorm.

Absolventský snímek Chytilové s názvem Strop hledá prostřednictvím příběhu studentky odpověď na otázku, kam až je člověk schopen zajít ve snaze polepšit si. Mladá dívka se s vidinou skvělého přivýdělku začne živit jako manekýna. V momentě, kdy svého rozhodnutí lituje, se však cesta zpět zdá být nereálnou. Snímek tak zároveň ukazuje, jak těžké je vzdát se zaběhnutých stereotypů.

Pocta Věře Chytilové je součástí projektu s názvem FAMU uvádí, jenž vznikl spojením FAMU a DISKu – divadelní scény DAMU. V rámci něj jsou od počátku roku v DISKu promítány filmy bývalých i současných studentů FAMU, které vždy spojuje jedno nosné téma či tvůrce. „Spojení našeho divadla s filmovou a televizní fakultou bylo jedním z mých přání a priorit pro tuto sezónu. Nesmírně mě těší, že můžeme být součástí natolik výjimečné akce, jakou je uvedení studentských filmů Věry Chytilové, komentuje akci Tereza Sochová, ředitelka divadla DISK.

Vzájemnou spolupráci kvituje s povděkem i děkan FAMU Zdeněk Holý. „Jsem rád, že můžeme tuto příležitost využít. Práce našich studentů, byť jsou velmi povedené, se často ani nemají šanci dostat k širší veřejnosti. To se nám díky projekcím v divadle DISK nyní daří a snad ještě dařit bude.“
Diváci, kteří již měli možnost zhlédnout projekci Veselé krvavé Vánoce a On the Road, se kromě filmů Věry Chytilové mohou těšit na promítání s názvem Black&White. To je naplánováno na 12. května.

Chytilová na FAMU

„Nelíbí se mi, jaké filmy se u nás točí, chci dělat lepší.“ Tuto větu údajně Chytilová uvedla ve výčtu důvodů, proč se na jednu z nejprestižnějších filmařských škol na světě hlásí. Přijata byla v roce 1957 do ročníku Otakara Vávry. Společně s ní nastoupil Jiří Menzel, Evald Schorm, Juraj Jakubisko
a Jan Schmidt. Absolvovala v roce 1962 filmem Strop. Na FAMU se vrátila jako pedagožka po roce 1989, kdy se ujala vedení katedry režie a léta předávala své znalosti a zkušenosti mladým filmařům.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama