reklama

Festival Khamoro oslaví 20 let: Slibuje výjimečný program nabitý nejen hudebními událostmi

reklama

Jubilejní ročník festivalu Khamoropředstaví současnou i tradiční romskou kulturu během intenzivního týdne plného hudby, tance, divadla, a dalších akcí od 27. května do 2. červnav Praze. Mezi hosty nechybí velká jména romské kultury, výrazné a inspirativní osobnosti mezinárodního renomé.

Khamoro (romsky „sluníčko“) je nejznámějším profesionálním romským festivalem na světě. Pořádá jej organizace Slovo 21 společně s SP Saga. Za dvě desetiletí existence se festival etabloval jako celospolečenská kulturní událost, která každý rok přiláká přibližně 10 000 návštěvníkůz České republiky i ze zahraničí. Na parketech tančí a v sálech se baví společně hosté bez rozdílu věku, pohlaví či národnosti.

U příležitosti jubilea je připraven výjimečný program, k jehož vrcholům bude patřit koncerttří největších světových hvězdgypsy jazzu – tria All Star Gypsy Jazz28. května v divadle Hybernia. Stochelo Rosenberg z Nizozemska, Angelo Debarre a Tchavolo Schmitt z Francie se naposledy sešli před více než deseti lety v newyorské Carnegie Hall.

Jádrem celého festivalu bude romská hudba, která je významnou součástí světového kulturního dědictví. Za dvacet let se představilo více než 160 profesionálních romských kapel ze 40 zemí světa.

Festival zahájí v neděli 27. květnaKhamoro partyna Vltavě. Na Střeleckém ostrově zahrají Milan Kroka live band, Gipsy.cza slovenská zpěvačka Gitana. DivadloLa Fabrikave čtvrtek 31. květnaa v pátek 1. červnahostí koncerty tradiční romské hudby – vystoupí maďarští EtnoRom & Friends, španělští Alba Heredia Flamenco Company, makedonští Kočani Orkestar, ruská Podkova schast’ya, portugalští Ciganoś D´Ouroa Mahala Rai Bandaz Rumunska. Domácí romskou scénu bude prezentovat All-Star Bandsložený z nejlepších českých hudebníků, kteří za dvacet let na Khamoru vystoupili.

Khamoro ale zdaleka není jen o hudbě. Jedinečnou příležitost nahlédnout do světa módy inspirované romskou kulturou nabídne módní přehlídka studia Romani Designv galerii Mánesv úterý 29. května. Ve čtvrtek 31. květnav paláci Lucernaslavnostní vernisáž zahájí výjimečnou výstavu fotografií romských žen Neviditelná síla. V ten samý večer se v divadle Alfredve dvořeodehraje představní s názvem …a zase jsme spali pindral.

V rámci doprovodného programu festival nabídne například dvoudenní mezinárodní konferenci o postavení romských žen, akce pro děti z dětských domovů, přehlídku romské literatury Gavoro, dětský den v parku Portheimka, fotbalový turnaj a mnoho dalšího.

Tradiční defilé zhruba250 účinkujícíchprojde centrem Prahy v pátek 1. červnav poledne z Václavského náměstí. Festival zakončí v sobotu 2. červnagalakoncert v klubu SaSaZu, kde opět zahrají české legendy All-Star Band, šestice zahraničních kapel a jako host vystoupí skvělí rumunští tanečníci Romafest.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama