reklama

Víkendový tip: Oživená historie aneb zručnost a vzdělanost za Karla IV.

reklama

Věděli jste, že letos, v roce 2018, slavíme dvě zajímavá výročí spojená se zakladatelskou činností Karla IV.? Je to právě 670 let od založení Karlovy univerzity, založení Nového Města pražského a hradu Karlštejn. Proto prostřednictvím oblíbeného formátu oživené historie se na Kašperkupředstaví důležité aspekty středověkého písemnictví, medicíny a stavitelství.

O víkendu 5. – 6. května se na hrad vrátí dvorní šašci Karla IV. Jürgend a Francois, kteří vám představí své znalosti středověké medicíny, kterou studovali. Není třeba se obávat, znají protijedy, jsou to mistři na životosprávu, kterou zájemcům vytvoří na míru, vyznají se v mastích, umí rovnat zlomeniny a namíchat dryák, který z vašeho těla spolehlivě vyžene vše, co tam nepatří.

Dále budou k vidění ukázky bylinek a bylinkářství, které dotvářelo středověké léčitelství a medicínu, středověké skriptorium včetně seznámení s výrobou pergamenu. Pobyt na hradním nádvoří zpříjemní kapela Krless hrajících středověkou hudbu, a která seznámí návštěvníky s hudebními nástroji a s hudebním aranžmá doby Karla IV.

Návštěvníci sitak budou moci přivonět k bylinkám i mastím, ochutnají různé protijedy a uslyší skvělé hudebníky, protože na Kašperku vnímáme historii všemi smysly. Kromě toho si mohou vyrazit zlatý dukát Karla IV.a na svých hlavách vytvořit módní účes z doby tohoto našeho velkého panovníka.

Na speciální oživené prohlídce Stavba hradunávštěvníci potkají při práci skutečné zedníky, kameníky a tesařepracující s dobovými nástrojina stavbě hradu. Součástí prohlídky je i unikátní audiovizuální projekcev západní věži, kdy se před očima návštěvníků vystaví a pak zase shoří gotická komnata.

Karel IV. rovněž podporoval rozvoj mezinárodního obchodu a zde na Šumavě pomohl zřídit hned dvě stezky do Pasova. A právě po Zlaté stezce přijedou se svýmikoníky soumaři(tehdejší dopravci) se solí, kořením a drahými látkami z Pasova, resp. z partnerského města K. Hor Grafenau.

Výjevy ze středověkého života na nádvoří budou samozřejmě doprovázet prohlídky hradu, tentokrát i speciální dětské prohlídkyzaměřené na dovednosti malého Karla IV. a jeho budoucí manželky Blanky z Valois.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama