reklama

Festival má za sebou první třetinu. Pořadatelé jsou mimořádně nadšení

reklama

Hudební festival Znojmo letošní 13. ročník spojil s luteránskou tradicí a odkazem protestantské kultury. Za prvních 6 dní 18denního maratonu navštívilo akce festivalu nejméně 2500 lidí. V následujících dnech vystoupí podruhé patron festivalu Pavel Šporcl a pak také s nadšením očekávaná Akademie für Alte Musik Berlin a další. Festival vyvrcholí světovou premiérou Schützova Příběhu o Kristu.

V první třetině festivalu zazněly tradiční dramaturgické koncepty festivalu, jako je koncert mimořádně nadaných dětí, hudební pocta znojemských rodáků nebo varhanická tour Martina Jakubíčka. Stejně jako tyto akce i tradiční hudební večírek na Horním náměstí i díky skvělému počasí přilákal davy lidí. „Jsme mimořádně nadšení letošním zájmem návštěvníků. Kde to jde, ještě přidáváme židle, pokud přijde více lidí. Počasí nám zatím přálo a všechny koncerty jsme mohli odehrát v připravených prostorách. Zejména nádvoří bývalého minoritského kláštera je úchvatné místo, které jsme pro koncerty před deseti lety objevili. Od té doby jsme hrdí, že tam můžeme pořádat festivalové koncerty,“ nešetří nadšením prezident festivalu Jiří Ludvík.

Koncerty se rychle vyprodávají
Začátek festivalu s sebou přinesl také rychlé vyprodávání koncertů. V současnosti už nejde koupit lístky na Koncert při svíčkách ani uherčický koncert operní pěvkyně Pavlíny Senić. „Ne všude jde navýšit kapacita, proto doporučujeme koupit si lístky v předprodeji, a to co nejdřív. Některé koncerty jsou hodně komorní a už zbývá jen několik posledních míst. Na nezvyklý gurmet koncert s osmichodovou hostinou zbývá posledních 10 lístků. Letošním novým koncertním prostorem je kaple sv. Václava ve Znojmě. Tam za doprovodu gotické harfy vystupuje Cappella Mariana, i tento koncert bude brzy z kapacitních důvodů vyprodán,“ popisuje produkční festivalu Lenka Zouhar Ludvíková.

Ve čtvrtek 13. 7. vystoupí světová hvězda barokní hudby Akademie für Alte Musik Berlin (AKAMUS). Jejich vystoupení s napětím vyhlíží nejen odborná veřejnost, ale i místní zájemci o klasickou hudbu. Přední evropský barokní orchestr Akademie für Alte Musik Berlin přijede do Znojma s mimořádným repertoárem, který nabídne cestu napříč Evropou 18. století s důrazem na nejznámější a nejvlivnější skladatele z období evropského baroka. „Jsem moc rád, že Hudební festival Znojmo nabírá na prestiži a daří se mu získávat tak velké mezinárodní hvězdy, jako je Akademie für Alte Musik Berlin,“ prozradil parton Hudebního festivalu Znojmo Pavel Šporcl.

Uznávaný orchestr zařadil svoje znojemské vystoupení mezi taková města, jako je Amsterdam, Londýn, Berlín, Vídeň a řada dalších. „Jedná se o festival s rodinnou atmosférou, který se koná v nejkrásnějším letním období. Hrát tady je docela odlišné od koncertního průmyslu v hlavních evropských koncertních sálech. Místo a okolí pro nás hraje velikou roli. Máme s návštěvníky přímější kontakt. Je to taková oslava života s úžasnou hudbou,“ vzkázal do Znojma koncertní mistr a zakladatel AKAMUS Bernhard Forck.

Druhá třetina hudebního festivalu přinese 3 akce přesahující do gastronomie: minikurzy Sommelierské minimum 1 a 2 (14. a 15. 7.) a Hostinu pro hraběte Althana (16.7.). Pavel Šporcl se představí na sólovém recitálu s koncerty J. S. Bacha a H. I. F. Bibera 15. 7. V pondělí 17. 7. se koná koncert Pavlíny Senić v Uherčicích na zámku. Program koncertu bude doplněn o recitace Pavla Zedníčka, který po koncertě povede dražbu unikátních vín. Výtěžek je pravidelně věnován na rekonstrukci zámku. Za 8 ročníků konání dobročinných aukcí na záchranu zámku v Uherčicích byl vybrán již jeden milion korun.

Co se děje ve Znojmě na festivalu
Ve Znojmě se nyní konají každodenní zkoušky festivalové stagiony, která se připravuje na světovou premiéru Schützova díla Příběh o Kristu. Světová premiéra představení vznikla na míru znojemskému hudebnímu festivalu. Scénické provedení děl Heinricha Schütze (1585–1672) odkazuje k ranému německému baroku. Autenticky (na dobové nástroje) provedená hudba společně s moderním režijním pojetím a velmi působivou scénografií vypráví příběh o zrození a smrti Ježíše Krista. Unikátní scénický projekt ve vlastní produkci festivalu zazní v německém originále s českými titulky 20., 22. a 23. července. Speciálně sestavená komise vybrala šampiona vín festivalové kolekce 2017.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama