reklama

Svaly versus tuk aneb vaše váha je jen číslo

reklama

Postavíte-li vedle sebe dvě stejně vážící ženy, budou se velmi pravděpodobně lišit typem postavy. Rozdíl je dán jiným poměrem svalů a tuků. Může se tak stát, že aktivní, pravidelně cvičící žena je mnohem štíhlejší než její rozměrnější kolegyně, ačkoli jim váha ukazuje stejné číslo. Stejný objem váží jinak, protože sval má mnohem hustší strukturu než tuk.

Zaměřte se na růst svalů
Chcete vypadat štíhleji a cítit se lépe? Pak je třeba zvýšit podíl svalové hmoty ve vašem těle. Nebojte se, nebudete pak vypadat jako Arnold Schwarzenegger. Cílené zvyšování podílu svalové hmoty zlepšuje poměr svalů a tuků v těle a zvyšuje tělesnou sílu. Budete tak mnohem více než jen štíhlá! Budete se cítit fit, bez problému vyběhnete schody a energie budete mít na rozdávání.

Vyhněte se váze
Přestaňte neustále sledovat číslo na váze. Pomalý, i když zdravý, úbytek hmotnosti může být paradoxně demotivující a vaší cestě za vysněnou postavou nemusí být až tak nápomocný, jak si možná myslíte. Rychlý úbytek na váze je často signálem jen toho, že ztrácíte tekutiny, nikoli tuk. Tělo totiž nemá potřebný čas na reakci a vytoužený výsledek se nedostaví. Nekontrolujte proto váhu příliš často, jednou za měsíc nebo dva úplně postačí. Navíc snížení tělesného tuku, zvýšení svalové hmoty, štíhlejší pas, zlepšení celkového vzhledu i duševní pohody jsou přeci mnohem lepším cílem než obyčejné číslo na váze. To je navíc dosti zavádějící údaj, protože svaly jsou těžší než tuk, takže když naberete svalovou hmotu a shodíte trochu tuku, budete štíhlejší, ale možná o něco těžší.

Nevzdávejte to
Patříte mezi ty, kteří své úsilí rychle vzdávají, pokud se na váze během krátké doby neobjeví jejich vytoužené číslo? Pak se raději zaměřte na to, co vaše tělo skutečně potřebuje. Zda je dostatečně a správně vyživené, zda jíte pestrou stravu bohatou na vitamíny, minerální látky, zdravé tuky a bílkoviny. Obzvlášť bílkoviny jsou pro správné vybudování beztukové svalové hmoty zásadní, odborníci ženám doporučují přijímat denně zhruba 50 – 60 g proteinů.

Dlouhodobý cíl vs. krátkodobý sen
Dosáhnout svého cíle a udržet si váhu vyžaduje komplexní přístup. Tedy vyváženou stravu, pravidelnou fyzickou aktivitu a nízkou stresovou zátěž. Jedno bez druhého nebude nikdy fungovat, alespoň ne dlouhodobě. Například intenzivní cvičení bez kvalitní stravy je mnohem náročnější a nepřináší takové výsledky, jaké čekáte. Sušenky vám také nepomohou vyrovnat se se stresem. Ideální je zaměřit se na zvýšení kvalitní a zdravé svalové hmoty a jako vedlejší efekt si zredukujete tukové zásoby.

Vyzkoušejte osvědčený trénink na podporu růstu a zpevnění svalové hmoty od Samanthy Clayton, ředitelky celosvětového vzdělávání o fitness v Herbalife. Následujícím cvikům se můžete věnovat i na dětském hřišti.

Po krátkém desetiminutovém zahřátí máte před sebou dvě kola, každé po třech setech:

První kolo:                                                            Druhé kolo:    

  • 8x přítah na tyči                                              –   Ručkování na tyči tam a zpátky
  • 12x dřep                                                           –   15x dřepy s výskokem dopředu, co nejdál to jde
  • 8x klik na lavičce                                            –   12x tricepsový sed s použitím lavičky
  • Sprint po dobu 30 sekund                              –   Sprint po dobu 60 sekund

Nikdy však nezapomínejte, že váha je jen číslo, které až tolik neznamená. Nemá vypovídající hodnotu o vašem zdraví, kondici ani psychické pohodě. Nejdůležitější je to, jak se cítíte a zda je vaše tělo zdravé.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama