reklama

Golfista Marek Nový: Mým největším sportovním konkurentem jsem především já sám!

reklama

Ten kdo se golfu jen trochu věnuje, tak jistě ví, kdo je Marek Nový. Tenhle chlapík patří k našim opravdu nejlepším a nejtalentovanějším golfistům a i když se téměř jistě nepodívá za Českou republiku na olympiádu do Ria, nedostane se mezi největší evropskou a světovou špičku, už teď můžu na 100% říct, že bude trvat pěkně dlouho, než se objeví další podobně úspěšný tuzemský golfista.

Marku, jaký je ten absolutní úspěch, který by sis asi představoval? Svěř se nám, co by Tě uspokojilo?
Samozřejmě jako každý, kdo se golfu věnuje naplno, jsem vždy chtěl a chci se dostat na nejvyšší možnou úroveň a vydělat pořádný LOVE 🙂 Můj život se absolutně točí kolem golfu, od rána do večera trénuju a myslím, že kdo se chce někam sportovně propracovat, musí dělat totéž. Někdy je toho golfu až moc, což by mohla potvrdit moje manželka.

Pokud držíš tento přístup, tak bys měl být za ta léta a při svém talentu na vrcholu?
To bych měl, to moc dobře vím. Bohužel poslední dvě sezony nevyšly podle mých představ. A já se teď ocitl naopak na nejhorším místě v českém žebříčku od té doby, co hraji golf. Nicméně i to je golf a vím, že výše zmiňovaný přístup je jediný možný k dosažení úspěchu.  Zároveň těch věcí, co se musí složit do sebe, je víc a když nějaká chybí stroj se zasekne…V mém případě šlo poslední dva roky o hru z týčka. Ta byla hodně nepřesná.

Řekl jsi „Nevěřím na osud, myslím, že žiji svůj život podle sebe. Všechno se snažím řídit si sám a zatím se mi to daří. Jestli je něco nad námi to nevím, ale nepřemýšlím o tom…Kam Tě tenhle přístup za poslední dobu posunul?
Nevím jak je to dlouho, co jsem tohle řekl, ale dnes už si nemyslím, že to je úplně dobrá myšlenka. Nemluvím teď o osudu nebo co je nad námi… to ať si každý věří, co jemu připadá nejlepší, ale o tom řídit si vše sám. To šlo možná za dob Jacka Nicklause nebo v jiných sportech třeba Muhameda Aliho a i ti kolem sebe museli mít team lidi, který jim pomáhal s tréninkem. Nemluvě o ostatních částech sportovního života. Jako marketing, zdraví atd. Dnes má každý sportovec kolem sebe tým odborníků, protože sám už všechny vědomosti obsáhnout nemůže a ani by se to po něm nemělo chtít. Pro mě bylo dlouhou dobu těžké najít trenéra, kterému bych věřil a to samé s ostatními členy sportovního týmu. A tak jsem bojoval sám.

Když člověk něco dělá dlouho a dělá to na profesionální bázi, tak ho to mnohdy přestane bavit. Nastal u Tebe ten přerod ze zábavy v mladším věku, k principu: práce a obživa ve vyšším věku? A to se Tě nechci dotknout, nebo o Tobě tvrdit, že jsi starý!
Golf jako hra mě asi nikdy bavit nepřestane, ale samozřejmě když hraješ turnaje, bojuješ o každou ránu a nejde Ti to a výsledky dlouho nepřichází, tak to člověka otráví a pak to žádná velká bžunda není. Na druhou stranu je skvělý pocit hrát dobře golf, vyhrát turnaj a ještě schrábnout ty LOVE 🙂

Bylo by to jiné s kariérou Marka Nového, kdyby se narodil třeba ve Švédsku, UK, nebo v USA. Je tak trochu brzdou talentů v České republice systém, nedostatek sponzorů, nebo snad něco jiného?
Já bych se každopádně s mým fejsem ve Švédsku cítil jako doma… 🙂 Mohlo by to být jiné kvůli konkurenci, historii sportu a zkušenostem trenérů. Není a nemůže to být nedostatkem talentů. To by bylo přece zvláštní, když Češi dokážou být skvělí v tolika sportech, i relativně nových jako florball nebo biatlon. Čím více mladých lidí bude hrát turnaje s kvalitní zahraniční konkurencí a co nejčastěji a trénovat s trenéry co mají zkušenosti s velkým golfem, tím rychleji a s větší pravděpodobností tady někdo vyroste. Já bych chtěl tímto poděkovat mým sponsorům a rodině za podporu a šanci se do toho velkého golfu aspoň na chvíli podívat.

Kolik vlastně potřebuješ na to, abys mohl hrát? Tuším, že se ta částka pohybuje v milionech korun a tu asi musíš sehnat sám, že?
Záleží jaká tour se hraje, ale jakmile je to v zahraničí tak je to od milionu na sezonu výš. Nejdříve jsem si sháněl prostředky sám, pak s pomocí agentury, která mě poslední dobou zastupovala. Není to lehké, ale já mám to štěstí, že okolo sebe mám skvělé lidi, kteří mi pomáhali a pomáhají.

Často slyším, že hráči nedokáží využít šancí, které jim skýtá turnaj evropské túry, který se tady hraje. Nikdo ale nebere v potaz, že si naši golfisté až zase tak nemohou zahrát s evropskou špičkou a pokud dostanou divokou kartu, tak je dost často ovládne/srazí/ hlava. Je to co se v českém golfu děje, pouze imitace?
IMITACE? Tak se na tu IMITACI podíváme. Český promotér firma Relmost je největším promotérém v Evropě, už 4 roky pořadá turnaj Challenge Tour a poslední dva roky dokonce i na Slovensku a ještě European Tour na Albatrosu.  Většina světových hráčů se vyjádřila, že turnaj patří organizačně k nejlepším v celé sezoně na European Tour. Klára Spilková je na LET TOUR tak dlouho, že už si toho skoro nikdo nevšímá. Letos byl Vítek Novák 19. na Mistrovství Evropy a pak spolu s Filipem Mrůzkem prošli cutem na European Tour. A z 15 hráčů, kteří v ČR hraji golf opravdu „na vážno“ a zůčastnili se Q-school prošli 4 do druhé Stage. Měli jsme dva hráče ve Final Stage european tour a jednoho s plným statusem na Challenge Tour. A to je jen namátkou a z poslední doby.  A to vše za 25 let od doby co u nás hralo golf 100 ( slovy sto ) lidí. Podle mého názoru by to chtělo více pokory a trpělivosti. On se tam někdo za chvíli vyškrábe.

„Mým největším sportovním konkurentem jsem především já sám. Zní to sice divně, ale kdo se golfu věnuje, tak ví, o čem mluvím. Stále to platí?
To platí to stále a v golfu dvojnásob.  A bude to platit pořád. Co si v golfu neuhrajete, to nemáte a co si nezkazíte, to vám nikdo jiný nepokazí. Proto je to tak úžasná hra.

Jaké je teď golfové prostředí u nás? A poprosím o néépoliticky korektní odpověď. Chtěl bych si udělat obrázek od jednoho z předních talentů, od někoho, kdo každý den naráží na naši provinční ješitnost, měření přirození a celkem velkou přítomnost závisti.
Co se ješitnosti a závisti týče ta podle mě pramení z upnutí na malý český rybníček a nedostatku srovnání a rozhledu. Mezi českou špičkou je teď atmosféra nejlepší co pamatuji. Všichni už dostali šanci, zahrát si na nejvyšší úrovni a všichni ví jak na tom jsou. Nikdo už si nezávidí a přejí si úspěchy navzájem. To že každý neúspěch je vidět víc než malé úspěchy beru jako normální.

Kde bude Marek Nový za pět, deset let? Prozraď nám své plány a nešetři prosím fantazií.
Marek Nový je teď na rozcestí. Je mu 31 a má před sebou maximálně dva roky, kdy se může posunout na nějakou tour, přičemž to nemůže být Challenge neboť to ekonomicky nedává smysl…Za pět let? Buď budu kroužit s Jordanem na Masters a nebo tlačit svého svěřence na Challenge Tour a kousat si nehty jak to bude napínavé. A za deset let? Budu v klidu pozorovat na netu své svěřence na Challenge Tour a kousat si nehty při sledování TV toho, co už to válí na European Tour a nebo budu kroužit dál s Jordanem na Masters.

 

Marek Nový:

  • jediný český hráč, který si vybojoval kartu na CHALLENGE TOUR
  • jediný český hráč v historii, který se dokázal probojovat do TOP 5 na satelitní tour 2012 (3. nejvyšší tour v Evropě)
  • jediný český hráč, který se dokázal v jedné sezoně šest krát umístit do TOP 4 na turnajích PRO GOLF Tour (z toho čtyři krát na druhém místě)
  • 4 ROKY ZA SEBOU PROFESIONÁL ROKU PGAC (Vítěz Order of Merit PGA of Czech Republic) 2009, 2010, 2011, 2012
  • Vítěz 7 profesionálních turnajů
  • Účast na 5 turnajích EUROPEAN TOUR
  • Účast na 15 turnajích European Challenge Tour

 

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama