reklama

Historie sexuálních pomůcek: Robertky ze dřeva či chleba, erekční kroužky z kozích víček, vibrátor jako lékařský nástroj

reklama

Ačkoliv se malby ve tvaru robertku našly už v jeskyních z doby kamenné, za průkopníka v oblasti výroby i používání erotických pomůcek je pokládán starověk. Právě do této historické epochy patří první zmínky o dildu, návlecích na penis či Venušiných kuličkách. Zatímco pro antiku jsou typické různé sexuální orgie a ve viktoriánském období se vibrátory využívaly k léčbě hysterie, na přelomu 19. a 20. století se staly součástí běžných kuchyňských spotřebičů. Vydejte se s námi do historie sexuálních hraček, jejichž popularita se dochovala dodnes.

Antické Řecko a Řím: robertky ze dřeva, zlata i chleba
Prozkoumávání sexuality lákalo lidstvo již od nepaměti. Zajímavé je, že již od začátku byly nedílnou součástí sexu také erotické pomůcky, které se v průběhu dějin inovovaly pouze nepatrně. Vůbec první sexuální hračkou v historii je pravděpodobně dildo. Zatímco jeho zpodobnění se objevilo již v paleolitu 28 tisíc let p. n. l. na malbách v jeskyni Hohle Fels v Německu, jeho aktivní využívání se datuje do starověkého Řecka a Říma. „Robertky se vyráběly z materiálů, které bylo možné opracovat, tedy například ze dřeva, kamene, zvířecích rohů, ale také ze zlata či stříbra nebo dokonce z chleba. Povrch se zakrýval zvířecí kůží či střívky, aby získal příjemnější texturu. Tehdejší robertky nesly název Olisbos a v Řecku je například obchodníci prodávali neprovdaným ženám,” uvádí Adam Durčák ze sexshopu Růžový slon, který testuje a prodává vibrátory a dilda z celého světa. V Číně vznikaly robertky z černého mramoru či lakovaného dřeva a dokonce i oboustranné robertky, dnes využívané hlavně lesbičkami.

Čína ve 13. století: kroužky na penis ze slonoviny nebo kozích víček
Aktivním výrobcem a uživatelem sexuálních pomůcek byl v průběhu historie také Orient. Z Indie, konkrétně z 3. století, pochází například legendární kniha sexu Káma Sútra. Kolem roku 500 také vznikly Venušiny kuličky, které však původně používaly geishy k uspokojení mužů. Ve 13. století dala zase Čína světu škrtící kroužek na penis. Věřilo se totiž, že nošení kroužku zvyšuje šance zplodit mužského dědice. Mnohdy se navíc jednalo o značně estetickou pomůcku, protože kroužky byly vyřezávány ze zeleného nefritu nebo slonoviny. Výjimkou nebylo ani zpracování hračky z kozích očních víček včetně řas, které podporovaly stimulaci. Ve středověku bylo také tradicí namáčet do horké vody zvláštní kantonskou rostlinu, která měla tvar penisu. Ta se vlivem tepla zvětšila a ztvrdla a mohla být využita pro sexuální účely.

Viktoriánská éra: vibrátory jako lékařský nástroj, později kuchyňský spotřebič
V období renesance vznikl v Itálii název dildo. Kolem roku 1400 totiž začali Italové primitivní erotické pomůcky nazývat „Diletto”. První oficiální kondom byl zase vynalezen kolem roku 1560, v období šíření nebezpečné infekce syfilis, kdy se lidé začali poprvé zajímat o rizika pohlavních nemocí, které ohrožovaly jejich životy. Přestože se tvrdí, že pánskou ochranu znali lidé již v antice, žádné konkrétní důkazy se nedochovaly. V průběhu viktoriánské éry v roce 1869 zase spatřil světlo světa první vibrátor. „Vznikl v podstatě jako lékařský nástroj pro léčbu ženské hysterie, která byla považována za vážné onemocnění. Léčba zahrnovala kvalifikované a profesionální tření ženských pohlavních orgánů, kdy lékaři pro usnadnění práce a zabránění nepříjemnému namožení zápěstí vynalezli pomůcku poháněnou párou,” vysvětluje Adam Durčák ze sexshopu Růžový slon. Elektromechanickou podobu vtiskl vibrátoru J. Granville v roce 1880. Elektrické vibrátory se pak na přelomu 19. a 20. století staly běžnou součástí domácností jako nástavce kuchyňských spotřebičů. Existoval tak univerzální strojek se čtyřmi nástavci – mixérem, bruskou, lešticím kotoučem a vibrátorem.

Hippies otevřeli dveře prvním sexshopům
Začátkem 20. století se objevila první umělá panna z vulkanizované gumy. Během 2. světové války byly prý panny distribuovány německým vojákům, aby si ulevili od hrůz válečného pole. V 50. letech došlo díky vývoji latexové gumy k významnému pokroku v průmyslu s erotickými pomůckami, který začal inovovat a vyrábět nové hračky jako na běžícím pásu. V době Hippies v 60. a 70. letech se otevřely dveře prvních sexshopů, o 20 let později dostaly internetovou podobu. 90. léta jsou také charakteristická důrazem na ergonomii pomůcek, ale i na jejich emocionální a psychologický efekt. Do povědomí široké veřejnosti se tak začaly dostávat hračky ve tvaru králíčků, delfínů a podobně. V dnešní době procházejí sexuální pomůcky neustálou inovací, zdokonalují se, přicházejí nové typy i materiály. Technický pokrok vdechl život také takzvanému cybersexu, kdy si lze užít pohlavní styk ve virtuální realitě.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama