I přes snahu digitalizace účetnictví tištěné formuláře stále vyhrávají

Autor: dne 4 srpna 2018

Po dvou dubnových workshopech k digitalizaci v účetnictví, které pořádala Komora certifikovaných účetních (KCÚ), se 23. května od 13 hodin v zimní zahradě pražského hotelu Green Garden koná další, nikoliv však poslední. Workshopy jsou koncipovány jako interaktivní setkání menší skupiny účastníků se zástupci vybraných společností, které poskytují technologická řešení umožňující automatické vytěžování údajů z faktur a jiných účetních dokladů. Další praktické příklady, jak lze ušetřit účetním práci, podpořit jejich zájem o cloudová řešení, odpovědět na otázky, jak jsou nové technologie spolehlivé a mnoho dalšího je cílem dalšího setkání.

Na předchozích workshopech několikrát zaznělo, že účetní 21. století již není osoba, která shromažďuje a přepisuje doklady, ale jde o profesionála, který pracuje s reálnými daty a stává se nepostradatelným poradcem managementu společnosti. Zhruba 80 % osob však stále důvěřuje hlavně dokladům v tištěné podobě.

K této skutečnosti přispívá česká legislativa, obava z nových věcí, neznalost softwarových nástrojů a tím i strach z vysokých pořizovacích nákladů. Pro české účetní je překážkou pro přijetí více digitalizované podoby účetnictví také nepřipravenost současných softwarů na napojení na mezinárodní účetní systémy.

„Digitalizace účetnictví je důležitá, protože – jak ostatně na dubnové konferenci řekl jeden z přednášejících – bez přechodu na digitalizované účetnictví a naučení se novým věcem nebude za pět až deset let účetnictví v dnešní podobě existovat. Proto jako Komora pořádáme pro naše členy workshopy na toto téma. Čím dříve účetní přejdou do nového digitalizovaného prostředí, budou znát možnosti a být schopni je využívat, tím dříve se rozplyne jejich obava z této oblasti,” říká Libor Vašek, předseda Komory certifikovaných účetních.

Obavy ze strany účetních, že díky digitalizaci ztratí své místo, jsou neopodstatněné. Právě naopak. Díky tomu, že účetní budou využívat “smart” technologie ke své práci, budou mít více času, a tím mohou rozšířit portfolio svých nebo firemních klientů. Digitalizace je tak směrem, na který se mají v dnešní době účetní zaměřit.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit Přihlášení

Napište odpověď