reklama

IDONY The D.O.N.: „Buď máš koule, nebo chodíš do školy!“

reklama

O tom, jaké to je mít respekt, o České republice, rapu i o byznysu. IDONY The D.O.N. dělá hudbu, která baví. A
my jsme si nemohli nechat ujít příležitost, abychom ho exkluzivně vyzpovídali.

Jak ses dostal z Chorvatska do České republiky?

Zkoušel jsem to párkrát, ale vyšlo mi to až na potřetí, podplatil jsem na hranicích fízly, aby mě sem pustili -:).  Né, dělám si srandu, moje rodina sem přišla po válce v Chorvatsku v roce 1996. A viděli v České republice potenciál, aby tu zůstali a rozjeli rodinný podnik v Praze. Tím pádem mně pozvali v roce 1998, abych za nimi také dorazil a dokončil tady školu a poznal nové zkušenosti ve větším městě, než je Poreč. Což je město v Chorvatsku, ze kterého pocházím.

Proč jsi tu zůstal?

A proč jsi ty neodjel? Za prvé tady v Praze je hodně možností, aby se člověk mohl uživit, vyjádřit a ukázat své schopnosti. Lepší než u nás. Do Prahy přicházejí  „lidé z celého světa“ ,aby zde vydělali, rozjeli business atd.. Protože tady nemusíš být žádný Einstein, abys mohl v životě uspět! Stačí mít jen nápady, využít moment a pak jde všechno samo. Potkal jsem tady spoustu zajímavých xychtů, kteří právě využili ten moment a spolupracujeme spolu dodnes, jak v byznysu, tak v muzice. Samozřejmě jsem tu potkal i spoustu FAKE XYCHTŮ, falešných lidí, ale ti jsou bohužel všude! Praha je nádherné město, a ihned jsem si ji zamiloval. Jsou tady krásné holky, dobré jídlo, skvělé bary, prostě noční život je tady BOMBA. Čtyřiadvacet hodin denně, sedm dní v týdnu. Praha nespí.

Co už máš za sebou a jaké jsou tvoje nejbližší plány?

Za sebou mám své první album D.O.N. a svůj první videoklip The D.O.N. ve spolupráci s Mad Skill, který byl exkluzivně na TV OČKO v pořadu Hip Hop don’t stop. Poté jsme byli s Mad Skillem pozváni do pořadu Mixxxér, ve kterém jsem měl první oficiální interview. A následovali pozvánky do rádií atd.. A co se týká mých nejbližších plánů hm…kdybych ti to řekl, musel bych tě zabít -:).  Do konce dubna budu natáčet videoklip na další track z mého alba v postprodukci Star Touch Media. Dělal jsem na tom s Mad Skillem. Dále budu spolupracovat s Clipem a Pretoriánem z Fuerza Azma a k tomu natočíme klip v květnu, pod kterým se podepíše samozřejmě také Mad Skill .

Jak se vlastně člověk stane rapperem? Jak jsi přišel na to, že je to tvůj styl?

Člověk se nestane rapperem, ale narodí se tak. Buď na to má, nebo nemá, hlavně  musí mít charakter, odvahu a koule. Dělat to se srdcem a zůstat REAL. V městě, kde jsem vyrůstal v Chorvatsku, se většinou poslouchal Hip Hop. A jakmile jsem viděl v televizi nějaký dokument o Hip Hop a Gangster Rap, tak jsem zjistil že, je to můj styl a zamiloval jsem si to. Můj starší bratr tento styl poznal mnohem dříve než já, proto jsem se ho zeptal, co si myslí o tom, že bych začal rappovat také. A on mi odpověděl: brácho, buď máš koule, nebo chodíš do školy. Tady vzniklo mé motto, kterého se stále držím.

Jak tomu mám rozumět?

Nebuď srab, postav se a všechno, co děláš, dělej s odvahou a nenechávej, aby jiní lidi, kteří nerozumí tomu, co děláš, srali na tvoji hlavu! Je spousta lidí, kteří skončili vysoké školy a teď dělají „popeláře“. A jsou lidi, kteří začínali jako „popeláři “ a dneska jsou velcí byznysmani a vydělávají velkou vatu! Nikdy nevíš, co tě v životě čeká! Jednou jsi dole a podruhé nahoře, důležité je ponaučit se z chyb a nikdy to nevzdávat.

Zkoušel jsi i jiné hudební styly?

U nás doma hodně frčí TURBO FOLK -:). Všichni jsou našnupaní, ale mně to nic neříká. Jinak se nebráním novým věcem, ale musí to pro mě být zajímavé! Takže odpověď na tvojí otázku je K…A NE !

Je pro tebe hodně důležité mít respekt okolí?

Každý DON musí mít respekt -:). RESPEKT je veliký pojem! V mým okolí jsem ho vždy měl. Mezi lidmi, se kterýma se stýkám, ho nepotřebuji, chováme se všichni k sobě s úctou a respektujeme se navzájem.

Co vše jsi ochotný udělat proto, abys ten respekt získal?

Hele, získávání respektu není o tom, že si člověk otevírá hubu a mele sračky, ale způsobem jak žije, jak se chová a jak se prezentuje ostatním lidem. Pro mě je člověk bez respektu zakomplexovaná potvora!

Máš nějaké vzory, co se rapu týká?

Samozřejmě, že mám. Od doby gangster rappu do současnosti mě zaujali 2PAC, Snoop Dogg, Dr. Dree, Biggie, Rick Ross, Tyga, Drake.

Souhlasíš s tím, že v rapu je daleko víc životních zkušeností, zážitků a pocitů než v jakémkoli jiném hudebním žánru?

Já si myslím, že většině hudebních žánrech si člověk vezme nějaký zkušenosti, buď dobrý, nebo špatný. Do toho patří i ty zážitky i pocity. Hip Hop se vybudoval na ulici, a proto jsou o několik stupňů větší.

Je někdo, s kým by sis přál stát na jednom pódiu a pokud ano, proč?

Neukazuju prstem na žádného interpreta, protože ti, které jsem si oblíbil, jsou už mrtví -:). Ale ano, chtěl bych vystupovat s výše jmenovanými. Mají hodně za sebou, jsou uznávaní a mají respekt!

Čím by ses živil, kdybys nedělal hudbu?

Já se neživím jenom hudbou, máme tady rozjetý rodinné podniky jako jsou restaurace, klenotnictví atd ..

Je v tvém životě někdo, komu bys chtěl poděkovat, že jsi tam, kde dnes jsi?

Ano, chtěl bych poděkovat své rodině, která vždy při mě stála.

Martin Chalupa

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama