reklama

Zuzana Mašínová Boučková: S manželem jsme golfem postiženi

reklama

MUDr. Petr Novák je známým a respektovaným očním lékařem, ale také aktivním golfistou. V Refrakčním Centru Praha, které spoluzakládal a vede a které se zaměřuje na laserové operace očí, pomohl k životu bez brýlí či kontaktních čoček stovkám klientů. Mezi jeho spokojené pacienty se zařadila také úspěšná profesionální golfistka a dětská trenérka Zuzana Mašínová Boučková, které nový zrak výrazně pomohl nejen na greenu.

Jste asi první známou českou golfistkou, která  okusila profesionální kariéru. Jak na tuto životní etapu vzpomínáte?

Nebudu tvrdit, že to bylo vždy lehké období, ale určitě ve mně převažuje to pozitivní. Jsem ráda, že jsem mohla okusit profesionální golf na evropské úrovni. Tvrdě získané zkušenosti z této doby teď při své trenérské práci mohu předávat dál a doufat, že najdu někoho dalšího, kdo bude mít chuť a dostatečnou motivaci to zkusit mezi evropskou či světovou elitou.

Jak ovlivnilo mateřství Vaši kariéru, lze vše skloubit dohromady? Máte ambice vrátit se na vrcholnou scénu?

Mateřství je pro mě společně s celou rodinou na prvním místě. Neumím si představit, že bych Kristýnku vozila s sebou na turnaje, nebo ji na dlouhé týdny opouštěla. Vím, jak moc důležité je pro malé dítě stabilní zázemí.

Jak často se dnes dostanete na hřiště?

Můj manžel je stejně jako já silně postižen golfem, jak tomu s nadsázkou říkáme. Každou volnou chvilku trávíme na hřišti spolu či s přáteli. Někdy bereme Kristýnku s sebou a ona to kupodivu také miluje. Vůbec jí nevadí dlouhé hodiny na hřišti, nejraději by hrála sama a nás by použila jen jako své asistenty. Je to minimálně jednou týdně, ale každý den, jako když jsem byla na tour, to rozhodně není.

Chystáte se dceru trénovat, až trochu povyroste?

Chtěla jsem se tomu vyhnout, protože z okolí vím, jaké komplikace to v rodinných vztazích dělá, ale zatím si o rady říká, tak jí je dávám. A na této úrovni bych to ráda udržela jednou pro vždy. Každý sportovec bývá na svého trenéra čas od času naštvaný a já nechci, aby byla naštvaná na mě. Když se pro golf rozhodne, tak jí s manželem vybereme trenéra, který ji dovede mezi ty nejlepší.

Jak vidíte vyhlídky českých golfistů v nejbližších letech a co říkáte na fakt, že golf má být součástí olympiády?

Jsem ráda, že je konečně golf olympijským sportem. Moc jsem si to přála zažít. Ale kdo ví, třeba tam někdy pojedu se svým svěřencem či dokonce se svou ratolestí.

Víme, že jste se potýkala mimo jiné s dioptrickou vadou. Jak to vrcholového sportovce – golfistu limituje?

U golfisty je oční vada určitě značná komplikace. Když používáte brýle, tak při správném postoji nemůžete vidět míč skrz brýle, ale většinou pod obroučkou. Což je nepříjemné, míč je rozostřen. Tudíž jste nuceni používat kontaktní čočky. Když pomineme každodenní nasazováni a další procesy s tím spojené, další komplikace, s kterou jsem se setkala, byly různé alergie. V každém koutě světa něco kvete, a když trávíte minimálně dvanáct hodin v přírodě několik let v řadě, tak je skoro nemožné, abyste neměli na něco alergii. To potom nevíte, jestli si máte mnout oči nebo hrát.

Bylo rozhodnutí podstoupit chirurgický zákrok a zbavit se brýlí obtížné? Jak dlouho jste se rozhodovala?

Rozhodně to nebylo impulsivní rozhodnutí. Moje dobrá kamarádka na této operaci byla před deseti lety a nemohla si ji vynachválit. Chtěla jsem jít na nejlepší kliniku, abych nenechala nic náhodě. Nejlépe k nějakému specialistovi, který sám bude vědět, jak moc důležité to pro golfisty je. Našla jsem přesně, co jsem očekávala a nemůžu si to do dnes vynachválit.

V čem Vás „nový“ zrak obohatil, co Vám v životě usnadnil a jaký byl bezprostřední pocit po operaci?

Život mám určitě lehčí o každodenní rutinu spojenou s nasazováním a vyndáváním čoček. Nemusím hlídat, zdali mám dostatečnou zásobu čoček či roztoku. Když se rozhodnu impulsivně přespat u sestry či kamarádky, starost o to, kam si uložím čočky, úplně zmizí. Ráno se probudím a hned vidím, nemusím hledat brýle. Je to komfort, který bych přála každému.

Na základě osobních zkušeností hodnotíte operaci jako přínos pro sportovní i osobní život?

Určitě. Bylo to správné rozhodnutí a šla bych do toho klidně znovu. Bolest jsem nepocítila vůbec žádnou a hned druhý den jsem jako v nějaké pohádce viděla perfektně.

Co Vás v nejbližší době čeká?

Po profesní stránce na mě každý týden čeká přes sedmdesát děti v naší Akademii, kterou jsme se sestrou založily na krásném místě v Praze 4. Pro radost s manželem hrajeme jednodenní smíšené turnaje (profesionál a amatér), zhruba tak jednou za měsíc. Adrenalin se z mého života nesmí vytratit. A od října budeme moci utvořit v rodině foursome (golfová hra pro čtyři hráče ve skupině). Čekáme totiž druhý přírůstek.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama