reklama

Jak moc je důležitý správný výběr ponožek?

reklama

Výběr ponožek je důležitý. Ponožky mohou velmi znepříjemnit chůzi nebo naopak nám mohou i pomoci. První a zásadní je šíře ponožek v prstové části, ponožky žádným způsobem nesmí stahovat prsty k sobě, aby měly prostor pro práci, pokud máte hallux valgus, vbočený palec, může vám taková ponožka tento problém zhoršovat.

Dále je potřeba dbát na to, aby ponožky neměly pevný lem a nestahovaly lýtko, protože to má vliv na prokrvení končetin a pohyb lymfy. Pokud máte otlak od gumičky ponožek znamená to, že ponožka neumožnuje volný průtok lymfy a krve končetinou, můžou se zhoršovat otoky a způsobit i například špatné hojení chronických ran.

V neposlední řadě jde o materiál ponožek a zde musíme vzít v potaz i účel. Hlavně na aktivity typu turistika či sport vybírejte ponožky k tomu určené. Vyhnete se tak bolestivým puchýřům. Turistické a sportovní ponožky jsou většinou syntetické, ale nohu obejmou pevně a nesklouznou vám v těžkém terénu nebo při  sportu z paty. Pokud ale vybíráme ponožky na běžné pochůzky či na doma, dejte přednost těm z přírodních materiálů, které jsou prodyšné a na kůži příjemné. Můžete také zkusit příměs stříbrných vláken. Ponožky se stříbrem jsou antibakteriální a zlepšují problémy například s plísněmi. Nedopuručuji naopak silonové ponožky, to je takový ráj pro plísně.

Na trhu najdete také podkolenky kompresní, ty volně prodejné jsou vhodné pro lidi s horším průtokem krve končetinou například z důvodu křečových žil a používají se hlavně při sportu.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama