reklama

Reaktor, kde bouří nové myšlenky

reklama

Na počátku byla myšlenka. Pěti architektům se naskytla možnost pronájmu administrativní plochy. Dosud každý seděl doma u svého počítače a pracoval na projektech pro známé. Jako jednotlivci fungovali efektivně, ale dohromady mohlo vzniknout něco daleko zajímavějšího. A tak si půjčili nářadí, a začali pracovat na projektu.

Hlavním mottem návrhu se staly tři body: použití recyklovaného materiálu, jednoduchost a čistota prostoru, sdílení jako cesta ke společnému cíli. Zhmotnění myšlenky začalo výběrem recyklovaného zbytkového materiálu, OSB desek. Pro rychlou a snadnou realizaci nábytkových kusů byla nezbytně nutná řádná příprava. Každá plocha byla rozkreslena do formátů výrobních desek. Kompletní vybavení interiéru se skládá z jednoho materiálu, spojovacích prvků a povrchových nátěrů. Běžně používané hrany jsou broušené, exponovaná místa dostala až tři vrstvy laku. Projekt i realizace vlastními silami byly dokončeny během sedmi dní intenzivní spolupráce. Celkové náklady na materiál nepřekročily hranici 30 000 Kč. Nejdůležitějším prvkem pro vznik kvalitní architektury se stal společný pracovní stůl. Jednací prostor hned za dveřmi slouží ke komunikaci s klientem. Úložné prostory byly zavěšeny do stropních nosníků. Nástěnka přes celou stěnu poskytuje dostatečně velkou plochu pro konzultace a prezentace v průběhu navrhování. Podlaha byla kvůli praktičnosti opatřena tmavší barvou. S určitou dávkou tolerance a kompromisu dokáže na 30 m² pracovat 5 – 6 lidí. Při sdílení otevřeného prostoru byla domluvena pravidla údržby a respektu ostatních. Realizovaný prostor se stal inspirací pro další projekty, které v ateliéru vznikají. Celý prostor stojí na jednoduchém řešení, racionální dispozici, sdílení prostoru a myšlenek.

Kdo chce odpočívat, musí nejdřív šplhat

Jednotícím prvkem interiéru je všudypřítomná překližka tvořící stěny, podlahu i minimalistický nábytek. Černý vstup, šatna a kuchyňka jsou samozřejmou součástí zázemí studia. Pracovní plocha může být díky pojízdným boxům rychle uklizena a připravena pro jednání a workshopy. Čelní stěna slouží pro prezentaci finálních projektů. Na první pohled zaujme výrazně zbarvená odpočívárna, která je pokryta pohodlným kobercem s polštáři. Po náročné odevzdávce se zkrátka člověk musí pořádně vyspat. Do růžova! Přestože šplhacím lanem do odpočívárny odkazujeme na starou podolskou Sokolovnu, pro všechny šplhouny jsou dveře zavřené. Proč? Jednoduše proto, že si není u koho „šplhnout“. V Reaktoru je každý svým pánem a jediná cesta nahoru vede přes ochotu sdílet své názory a touhu učit se od jiných.

Jak řekli, tak udělali

„Chce to změnu,“ řekli si tvůrci prostoru. Příliš mnoho černých roláků (rozumějme architektů) na jednom místě způsobí, že se začnete každý den v práci cítit jako na koncertu Depeche Mode. A tak jsme se rozhodli naše prostory obarvit mezioborovou spoluprací. Reaktor je platforma určená pro setkávání lidí s názory. Pouze střetáváním rozdílných profesí se lze dostat k jádru. Nikoliv k jádru pudla, ale k jádru rozličných projektů, jež se díky štěpení a energii různorodých názorů později přetavují v zajímavé výsledky a nezapomenutelné zážitky. Místo Reaktoru je například i místem potkávání klientů projektu Hezkey.cz s jejich designéry, kteří jim pomáhají dobře a originálně bydlet. Ostatně pár členů Reaktoru pro Hezkey bytové i nebytové prostory navrhuje a realizuje.

 

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama