reklama

Jan Hrušínský: O čem je naše novinka? Jednoduše řečeno o neumětelství

reklama

Tolik „opon“ se vídá zřídka. Při včerejší premiéře melancholické komedie Petera Quiltera Je úchvatná! v Divadle Na Jezerce se museli její protagonisté vracet na děkovačku nebývale mnohokrát. Divadelní novinka za to opravdu stála.

„Autor se inspiroval skutečným příběhem Florence Foster Jenkinsové, která byla přesvědčena, že je obdařena pěveckým talentem. Její hlas byl výjimečný – výjimečně příšerný. Byla ovšem obdařena více penězi, než talentem a přesto vyprodala proslulou Carnegie Hall. Je to hra o neumětelství a vpodstatě je to téma velice blízké tomu, co se odehrává dneska v České republice. Je to tedy o tom, že lidé, kteří mají hodně peněz nemusejí vůbec nic umět a dostanou se až na nejvyšší místa,“ s úsměvem vysvětlil podstatu díla principál divadla a také jeden z účinkujících, Jan Hrušínský.

Hlavní roli, samozvané operní divy, která proslula tím, že nebyla schopna zazpívat ani notu čistě si s chutí zahrála Jitka Sedláčková. „Ano, opravdu s chutí, ovšem není to vůbec role jednoduchá, ale naopak pěvecky a fyzicky náročná. Herecké zpívání zvládám, ale tady musím být o čtvrt tónu někde jinde, takže odnaučit se zpěvu, není brnkačka. Stejně jako pro někoho se mu naučit,“ rovněž v dobrém rozmaru uvedla Sedláčková.

Kromě zmíněné dvojice hrají v komedii Libuše Švormová, Václav Tobrman a Miroslava Pleštilová. „V té hře je hodně legrace, chceme, aby se lidi bavili. Jitka jako Florence je skvělá. Motivem inscenace je aktuální otázka: O co se opírá sebevědomí diletantů? A odpověď může znít – o pokrytectví jejich okolí. Ale dost nápovědy, chcete se dozvědět víc, pak přijďte na představení,“ trochu tajuplně naznačil režisér Jan Hřebejk.

Foto: Herminapress

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama