reklama

Jubilejní audiovizuální ceny TRILOBIT 2017 rozdaly trofeje, hlavní bral seriál Pustina

reklama

Pustina, Eva Nová, V paprscích slunce, Odvaha, reportáž Účastníci zájezdu, ZOO, Lichožrouti a FC Roma – tvůrci těchto hraných a dokumentárních snímků stanuli v záři reflektorů při slavnostním udílení audiovizuálních cen TRILOBIT 2017 v sobotu 14. ledna v Berouně.

Bylo tomu již potřicáté, co tyto výroční ceny poukázaly na filmová díla s výraznou estetickou, etickou či společenskou hodnotou a předznamenaly tak jejich šance na další letošní ocenění. Kromě zmíněných filmových počinů, poprvé veřejně uvedených v loňském roce a jejich tvůrců, byla pozornost upřena rovněž na jednu ze zasloužilých osobností filmového oboru, jež převzetím CENY VLADISLAVA VANČURY nově vstoupila do takzvané „síně slávy“. Tou se stal kameraman a pedagog Jaromír Šofr, jehož proslavil hned první film natočený s režisérem Jiřím Menzelem, „oscarové“ Ostře sledované vlaky.

Nejvíce porotu zaujal a HLAVNÍ CENU TRILOBIT 2017 jeho režisérům a scenáristovi vysloužil seriál Pustina, na trojici CEN TRILOBIT 2017 dosáhli tvůrci filmu Eva Nová a dokumentů V paprscích slunce a Odvaha. CENA FERDINANDA VAŇKA, která je nástupkyní předešlé CENY VÁCLAVA HAVLA za přínos díla občanské společnosti, byla udělena autorům reportáže Účastníci zájezdu z pořadu Reportéři ČT. Za film vzniklý na motivy literárního díla pak byl CENOU JOSEFA ŠKVORECKÉHO odměněn studentský snímek ZOO. ZVLÁŠTNÍ CENU POROTY získali režiséři dokumentu FC Roma, CENA DĚTSKÉ POROTY – BEROUNSKÝ MEDVÍDEK připadla režisérce animovaných Lichožroutů. Vedle vyznamenaných Český filmový a televizní svaz FITES, který ceny TRILOBIT uděluje již od 60. let, také poukázal na vleklou problematiku neúspěšné digitalizace filmových děl, na níž má vedle NFA lví podíl Ministerstvo kultury ČR. To si v rámci letošního udílení vysloužilo nechvalnou ZCELA ZVLÁŠTNÍ CENU POROTY – ZLATÝ CITRÓN.

Slavnostním ceremoniálem provázeli v rolích herců i moderátorů Martin Myšička a Hynek Čermák, jimž sekundoval mladičký herecký kolega Matěj Převrátil. Společně se zasadili o mimořádnou atmosféru jubilejního 30. ročníku cen TRILOBIT 2017, který vynikal neobyčejnou dramaturgií slavnostního večera inspirovanou érou hledání trilobitů a s ní spjatou postavou Joachima Barranda. Program večera tak nabídl výlet do historie, ale také návrat do současnosti třeba při nahlédnutí do přenosového vozu. Udílení cen TRILOBIT 2017 bylo totiž – letos podruhé – přenášeno Českou televizí a vysíláno na programu ČT art. Humorné a akční scénky protagonistů prokládalo hudebními čísly jazzové těleso Prague Super Quartet Josefa Vejvody společně s Jiřím Stivínem, Emilem Viklickým a Františkem Uhlířem. Kromě oceněných mezi hosty nechyběli například režisér Jiří Menzel, ministr kultury Daniel Herman, vědec Ivan Havel nebo generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Pořadatelem cen TRILOBIT 2017 jsou Český filmový a televizní svaz FITES, z.s., Městské kulturní centrum Beroun a město Beroun, kde se letošní ročník uskutečnil po sedmnácté, podruhé pak v rekonstruovaném Kulturním domě Plzeňka. Tak jako v minulých ročnících i letos předcházel večernímu udílení cen doprovodný program v Městském kině Beroun v podobě projekcí pro děti i dospělé. Generálním parterem byla společnost innogy Energo, hlavním mediálním partnerem Česká televize.

 

 

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama