Kampu opět zahalily graffiti. Tentokrát však legálně v rámci programu Antigraffiti

Autor: dne 26 října 2018

Na Kampu se v rámci projektu Čistá Jednička vrátily graffiti. Poté, co byla zeď od ulice Říční vyčištěna a všechny tagy a nelegální graffiti překryty, získala fasáda nový vzhled díky street art umělcům. V rámci programu tak vznikla na první části zdi až po Rybářský domeček trvalá expozice street art umění vytvořená známou hvězdou pražské graffiti scény, který používá nick Phoe, a jeho týmem SpectacularART.

Jsem rád, že se mi podařilo dotáhnout do konce i malý projekt v rámci Antigraffiti1. Ukázal jsem, že to není jen o boji, tedy překrývání tagů a mnohdy ošklivých čmáranic z fasád domů, ale naopak i o podpoře skutečného umění street artu,” říká Richard Bureš, místostarosta Prahy 1 za ODS. Podle něj jsou reakce veřejnosti pozitivní, a to jak od místních, tak především návštěvníků Prahy. “Bez nadsázky jde nyní o jednu z nejvíce fotografovaných částí Malé Strany,” přibližuje Richard Bureš.

Umělecké dílo vzniklo v posledním zářijovém týdnu, detaily byly dokončeny 4. října. Do budoucna chce Bureš zachovat graffiti ve stejné podobě, konkrétně nanesením speciálního ochranného povrchového nátěru tak, aby i v případě vandalismu bylo možné tagy odstranit a zachovat tak čistotu díla. “Nevím ale, zda budu mít možnost v tomto, ale i mnoha dalších připravených projektech, pokračovat. Pokud ne, zajistím ochranu tohoto díla za své prostředky,” dodává současný místostarosta Prahy 1 za ODS.

Do budoucna chce zapojit i umělce z celého světa. Na místě, kde se natáčel film Václava Vorlíčka Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách, by mělo přibýt i výtvarné ztvárnění tohoto oblíbeného českého díla. “Přímo na místě také vznikla myšlenka uspořádat jednou za rok akci, a to týden umění street art, kde by umělci z celého světa mohli pomalovat zeď od Říční po Sovovy mlýny a přetvořit ji ve stálou prezentaci umění,” dodává Richard Bureš, podle kterého další umělce nadchla myšlenka týdenního festivalu umění street art a který by chtěl, aby se zeď stala do budoucna poctou street art umění. “Věřím, že takto vypadá zeď mnohem lépe, než když byla pomalovaná různými a nevzhlednými tagy,” uzavírá Richard Bureš.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit Přihlášení

Napište odpověď