reklama

Kluk Puk má pro lidi s roztroušenou sklerózou zlato z Nagana

reklama

Petr Svoboda, zlatý střelec historického gólu, který přinesl České republice olympijské vítězství v Naganu, dnes oficiálně daroval svou zlatou medaili Nadaci Jakuba Voráčka. Při příležitosti Mezinárodního dne roztroušené sklerózy Jakub Voráček oficiálně předal své nadaci 56 000 dolarů za body odehrané v sezóně a play off 2015/2016.

Společně se svojí sestrou Petrou Klausovou také představili eReS tým ČR, novou organizaci na podporu lidí s diagnózou roztroušené sklerózy, a pozvali pacienty, jejich přátele, blízké, odborníky a všechny, které téma RS zajímá, aby se stali členy a pomohli prosazovat práva pacientů.

Jakub Voráček, hráč NHL reprezentující klub Philadelphia Flyers se po ukončení sezóny vrátil do České republiky, aby se mohl před přípravou na Světový pohár věnovat aktivitám nadace, kterou vloni založili společně se sestrou Petrou Klausovou. Při představení nadace v září loňského roku Jakub slíbil dát na konto nadace za každý bod 1000 dolarů. Kvůli zranění v dolní části těla byl na téměř měsíc vyřazen ze hry, nadaci však přivezl 55 bodů za sezónu a 1 bod za play off NHL 2015/2016.

Petra Klausová informovala o práci nadace v době Jakubovy sezóny a také o prvním kvartálním rozdělení příspěvků, kdy mezi dvanáct převážně individuálních žadatelů správní rada nadace rozdělila 539 988 Kč. Společně s Jakubem také představili novou organizaci eReS tým ČR. „Když jsme v září 2015 představili veřejnosti nově založenou Nadaci Jakuba Voráčka, velmi příjemně nás překvapila vlna sympatií a podpory od lidí, kteří, bez ohledu na to, zda jsou sami nemocní, nebo jsou rodinní příslušníci lidí s RS, přátelé, odborná veřejnost – ti všichni nám psali a nabízeli pomoc, ptali se, jak se můžou zapojit. Řekli jsme si, že nám chybí prostor, kde všichni tito lidé spolu můžou komunikovat, být součástí určité komunity. A že v České republice chybí silný hlas, který by pomohl prosadit práva pacientů s RS a zlepšit jejich léčbu, a tím i život. Chybí pojišťovnami hrazená komplexní rehabilitace, chybí hrazená symptomatická léčba, chybí prostředky, aby lidé potřebující biologickou léčbu, ji dostali včas. Později jim už nepomůže,” vysvětluje Petra Klausová důvody, proč se nadace a ona osobně stala spoluzakladatelkou eReS týmu ČR. „V týmu jsme silnější, děkujeme, pokud se stanete členem eReS týmu, a budeme společně pracovat pro lepší budoucnost lidí s diagnózou RS,” dodává Jakub, který se rozhodl start projektu podpořit částkou 500 000 Kč.

Doslova zlatou tečkou setkání bylo slavnostní odhalení unikátního daru nadaci. Petr Svoboda, zlatý střelec z Nagana, který je Jakubovým agentem a dlouholetým přítelem rodiny, věnoval Nadaci Jakuba Voráčka svou zlatou medaili. Proč se rozhodl rozloučit se s touto cenností? „Hned jak jsem se dozvěděl o Petřině diagnóze, napadlo mě, že když se tenkrát po jednom hokejovém turnaji dali lidé tak dohromady, mohla by to být připomínka, abychom se k sobě chovali tak, jak máme. Když se Petra s Kubou rozhodli založit nadaci, aby pomáhali dalším lidem, napadlo mě, že než aby byla ta medaile někde schovaná, může pomoct upozornit na to, co je v životě důležité. Sport je jedna věc, ale jestliže ta medaile pomůže rodinám a lidem, které ta nemoc postihla, tak to bude pro mě znamenat milionkrát víc, než kdybych si ji nechal pro sebe,” říká Petr Svoboda.

„Je to fantastické gesto, moc Petrovi děkujeme. Věříme, že se najde někdo, kdo zlatou medaili od jediného střelce vítězného olympijského klání v Naganu ocení tak, že lidem s roztroušenou sklerózou přinese co nejvíc finančních prostředků,“ shodují se nadšeně Petra a Jakub.

Foto: Herminapress

 

 

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama