reklama

Novodobá světová premiéra barokní opery L’Asilo d’Amore ve Strahovském klášteře ozdobí kulturní sezonu v metropoli

reklama

Letním refektářem Strahovského kláštera se v sobotu 11. června od 18 hodin rozezní tóny oslavné opery L’Asilo d’Amore. Dílo jednoho z nejvýznamnějších skladatelů středoevropského baroka Antonia Caldara v novodobé světové premiéře uvede špičkový barokní orchestr Hof-Musici za řízení cembalisty Ondřeje Macka, společně se zkušenými sólisty (Jana Dvořáková, Lucie Prokopová, Ivo Michl ad.), v režii Zuzany Vrbové. 

Premiéru novodobého nastudování celovečerní Caldarovy opery L’Asilo d’Amore provázejí velká očekávání, protože půjde zároveň o její teprve druhé provedení v historii. Oslavná opera L’Asilo d’Amore (Útočiště Amorovo) byla zkomponována v roce 1732 na libreto Pietra Metastasia na oslavu narozenin císařovny Alžběty Kristýny (28. srpna). Protože toto datum připadlo na cestu císařského dvora z Karlových Varů a Prahy zpět do Vídně, bylo představení připravováno na zámku císařova přítele a vrchního štolby Adama Františka knížete ze Schwarzenbergu v Českém Krumlově. Bohužel po tragickém skonu knížete při lovu u Brandýsa nad Labem, kdy byl postřelen samotným císařem, nepřicházelo oslavné dvorské představení v Krumlově v úvahu. Premiéra se tedy nakonec odehrála v Linci.

Představení opery L’Asilo d’Amore v letním refektáři Strahovského kláštera je součástí Festivalu barokních umění Český Krumlov, který vznikl v roce 2008 s cílem prezentovat barokní operu v mezích současných možností autentické interpretace. Po pražském uvedení opery v polo-scénickém provedení bude v září následovat plně scénická verze v autentických prostorách unikátního barokního divadla na českokrumlovském zámku. Letošní IX. ročník Festivalu barokních umění sev Českém Krumlově odehraje od 16. do 18. září a jeho součástí budou nejen tři mimořádná představení L’Asilo d’Amore v zámeckém divadle, ale také řada nevšedních koncertů. Chybět nebude ani oblíbený barokní ohňostroj a barokní iluminace v zámecké zahradě.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama