reklama

Kulturní tip pro celou rodinu: Festival Mořevkomoře – sla(v)nosti Bretaně na Rašínově nábřeží

reklama

„Když nemáme oceán, uděláme si vlastní!“ Inspirováni odvážnou myšlenkou rozhodli se organizátoři festivalu Mořevkomoře na jeden den,22. květen, proměnit Loď Tajemstvív malou Bretaň. Jedinečné francouzské kapely, koncerty a tancovačky, tradiční palačinky od Atelieru Culinari, jiskřivý cidre, idylické šplouchání vln a vlnek. … Zkrátka slavnosti Bretanějak se patří! Loď Tajemstvíkotví na Rašínově nábřeží(mezi Palackého a železničním mostem) v centru Prahy a rozhoupe se v rytmu Bretaně.

Veselici naLodi Tajemstvív rámci oslav svátku Bretaně16 hodinzahájí na palubě odpolední tancovačka (nejen) pro dětis Yvesem Leblancem, bretonským světoběžníkem s harmonikou a klarinetem. Od 18 hodindostane prostor Taneční rychlodílna #si_zatancovat s živou muzikou v podání česko-australského dua KAM, což je hlas, harmonika a trochu dupání v tancích vyprávěných jako příběhy.

Písně zazní v bretonštině, gallo i francouzštině s doprovodem akordeonu a cistry, od lidových dupáků a halekaček přes krvavé balady až po něžné romance. Vše v posluchačsky vděčných aranžích, které se nebojí lidových postupů ani jazzových harmonií, a vždy s důrazem na příběhy, jež písně vypráví.

Hlavním hostem festivalu letos bude bretonská kapela Planchée, která vystoupí v 19 hodina předvede divákům své hypnotické, rytmické tance na jeden akord a rytmus dusajících nohou nebo swingující hravé čtverylky, v nichž si housle povídají s harmonikou a basa tvrdí muziku. To vše je Planchée, trio z horní Bretaně, kde se zpívá v jazyce gallo a cidre teče proudem.

Ve 20.30 hodin večer uzavře kapela ba.fnu a jejich temná elektro akustická smršť, elektro-folk after party, smyčkující a kličkujícícistra, temné dunění cajonu, hutné elektronické podklady. Elektroakustické trio ba.fnuse řítí po cestě od tradice k současnosti a nebojí se využít cokoliv: looper i vozembouch, niněru s distortionem, pady i kobza. Návštěvníky čeká pěkně temná diskotéka!

Na otázku, proč vozit Bretaň do Prahy, odpovídá za produkci festivaluMořevkomoře Eva Dryjová: „Hudba tohoto regionu, Bretaně, je nekonečná jako oceán a my už třetím rokem vozíme různé kapely do Prahy, často úplně poprvé, rozmanité jako kapky moře.“

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama