reklama

Ledoví sochaři se první únorové oblevy nezalekli

reklama

První únorový víkend patřil v Galerii Harfa Festivalu ledových soch. Letos se zde konal již pošesté a návštěvníci mohli obdivovat desítku neuvěřitelných výtvorů v podobě ledových světových státníků. Na jednom místě jste se tak mohli setkat například s Angelou Merkel, T. G. Masarykem nebo Barackem Obamou.

Nechyběl ani prezident Miloš Zeman a další populární či méně oblíbené špičky české i mezinárodní politiky. Po mrazivém lednu ukázalo počasí své rozmary, a tak na umělce i všechny příchozí čekal prosluněný a poměrně teplý víkend. Ledoví sochaři si s tím však hravě poradili.

Věrná podoba soch s lidskými originály byla nepřehlédnutelná. Vybrat celkového vítěze byl vskutku nelehký úkol. Program včetně hlasování o nejkrásnější sochu si nenechali ujít ani VIP kmotři Kristina Kloubková s dcerkou, Pavlína Danková, Iveta Vítová s malou Anetkou, Vlasta Horváth s rodinou, Ivana Jirešová nebo mistr etikety Ladislav Špaček.

Výběr osobnosti a pojetí sochy bylo zcela na umělcích. Mezi exponáty jsme tak mohli spatřit téměř dvoumetrovou bustu královny Alžběty II., Miloše Zemana s lodičkou nebo sochu Vladimira Putina s hokejkou. Návštěvníkům se nejvíc líbila socha nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, kterou vytvořil Włodzimierz Bludnik z Běloruska. Na druhém místě skončila Alžběta II. v nadživotní velikosti. Jejím autorem je Jiří Genzer, který v loňském roce zvítězil. Pomyslný bronz si odnesl ministr financí Andrej Babiš a jeho portrét pracující s široce diskutovaným tématem EET. Své obdivovatele si však našly i sochy populárního dua prince Williama a vévodkyni Kate, Baracka Obamy nebo Bohuslava Sobotky.

„Dnes to pro mě byla premiéra. Znám pouze sochy z písku, které se každoročně vystavují v mém rodném Písku. Nikdy před tím jsem ledové sochy neviděla, obdivuji sochaře, co dokážou za pouhé dva dny vytvořit. Mým favoritem byl Tomáš Garrigue Masaryk. Velice ho uznávám jako politika i člověka a líbilo se mi také samotné umělecké ztvárnění,“ nechala se slyšet Ivana Jirešová. Favoritem Vlasty Horvátha byla socha Miloše Zemana s lodičkou, která se bohužel do finálové trojice neprobojovala. I zpěváka překvapilo, že na tvorbu sochy stačí pouhý víkend.

Pravidelně se Festivalu ledových soch účastní Pavlína Danková, která předávala cenu vítěznému sochaři. „Je neskutečné, co dokážou sochaři z kusu ledu vytvořit. Letos se akce koná již po šesté a bez ohledu na téma, které umělci ztvárňují, hraje vždy prim um a kreativita“, prohlásila oblíbená moderátorka. „Je zajímavé sledovat, jak někteří autoři pracují ve své tvorbě s nadsázkou, jiní volí vtipné karikatury nebo zobrazují státníky v seriózní podobě. Vítězná socha Donalda Trumpa je skutečně povedená. Věrně zachycuje detaily, které jsou pro státníka typické, hlavně jeho specifické gesto se zdviženým prstem,“ dodala.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama