reklama

Lepší život neexistuje, užij si ten svůj..

reklama

Již druhým rokem probíhá v České republice kampaň Zůstaň nad vlivem, která upozorňuje na nebezpečí závislostí u dětí a mladistvých. Nyní startuje soutěž Lepší život neexistuje, užij si ten svůj, v rámci které preventisté oslovují více než 12 tisíc studentů z desítek škol. Studenti mají za úkol zpracovat příběh týkající se závislostí. Může jít jak o jejich zkušenosti, tak o zkušenosti svých blízkých. Vítězný příběh pak natočí společně s profesionálním štábem a bude sloužit jako inspirace pro ostatní. Soutěž zatím běží v Jihomoravském kraji, postupně by se měla rozšířit i do ostatních regionů.

Studenti mají za úkol jakoukoliv formou zpracovat příběh týkající se závislostí – ať už jde o závislost, se kterou mají vlastní zkušenost nebo o závislost týkající se svých kamarádů, známých nebo členů rodiny. Zároveň nemusí jít jen o závislost na alkoholu, cigaretách nebo jiných drogách, ale i na mobilním telefonu, sociálních sítích nebo třeba na hazardu.

Jak studenti příběh zpracují je pouze na nich. Mohou natočit video, příběh nafotit či ho vyjádřit textově nebo obrazově. Výtvory mohou učitelé i studenti zasílat na e-mail nadvlivem@gmail.com nebo přes facebookový profil kampaně do 7.9.2018.

„Kampaň Zůstaň nad vlivem chce pomoci mladým uvědomit si své postoje k závislostem. Závislosti se nějakým způsobem totiž týkají nás všech. Některé z nich mají dopady na naše zdraví, na naše vztahy, na školu, některé jsou ale mnohem nebezpečnější, protože jsou více skryté a jejich dopady se nemusejí nijak rychle projevit – to jsou například závislosti na online hrách a podobně. Chceme, aby mladí nad těmito věcmi přemýšleli, a hlavně aby si uvědomovali, že jejich postoj k závislostem je často věc jejich volby. Je tu vždy někdo nebo něco, co mi může pomoci. Kampaň to ukazuje prostřednictvím různých životních příběhů,“řekla Helena Rampachová, předsedkyně Asociace nestátních organizací.

O nejinspirativnějších příbězích rozhodne odborná komise složená z odborníků na prevenci, zástupců asociace a externích poradců do 14.9. 2018, kdy bude vyhlášeno 10 nejlepšíchautorů, kteří postoupí do velkého finále. „Vyhraje ten, který zaujme příběhem nebo nápadem či tím, jak přemýšlí o závislosti a o tom, jak se s ní vypořádat,“ vysvětlila Rampachová.Příběhy mají ukázat, že je důležité vlastní rozhodnutí, odhodlání a vůle zůstat sám sebou,“řekla členka organizačního týmu Marie Přibylová.

Finálové příspěvky se následně objeví na facebookovém profilu kampaně. Autor příběhu s největším počtem lajků bude mít možnost ho natočit s profesionálním štábem, a navíc vyhraje tablet. Vítěz bude oznámen 1.10. 2018.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama