reklama

Marie-Luise Stockinger: Scénář k Marii Terezii je výborný a role? Prostě skvělá!

reklama

Na kroměřížském zámku panuje čilý ruch. Ne ovšem díky návštěvám, ale protože se tu natáčí část z chystané dvoudílné historické minisérie Marie Terezie, pod „taktovkou“ uznávaného rakouského režiséra dlouhodobě žijícího a pracujícího v Hollywoodu, Roberta Dornhelma.

Zámek se hemží známými herci v dobových kostýmech, mísí se tu modrá krev s běžnými lokaji a sluhy. Podle informací kostýmního výtvarníka Jana Kocmana bylo pro minisérii o životních osudech mladé panovnice ušito a přešito na dva tisíce kostýmů, z nichž samozřejmě nejvíce z nich patří do garderobiéry hlavní hrdinky, kterou ztvárňuje rakouská herečka Marie-Luise Stockinger. Ani její manžel, František Štěpán Lotrinský, neboli Vojta Kotek, si na nedostatek oblečení nemůže stěžovat.

„Marie Terezie byla vpodstatě také tak trochu herečka. Musela ve své době sehrát celou řadu rolí, a to se mi líbí. Samozřejmě pro mě není neznámou historickou osobností, naopak. Nastudovala a načetla jsem si o ní mnohověcí, takže jsem ji snad i poznala a možná i pochopila. Ta role, kterou hraji je skvělá. Výborně napsaný je scénář, takže se ho přesně držím a hraje se mi opravdu dobře,“ nechala se slyšet Marie-Luise Stockinger.

„Je to příběh lásky, ale i politické drama. Dávám si pozor, aby se z tohohle dobového snímku nestala návštěva muzea. Samozřejmě je potřeba nepodcenit historickou věrnost a faktickou správnost, a o to se při práci snažím. Věřím, že se nám dílo vydaří. Máme za sebou devět natáčecích dnů a dost nás jich ještě čeká,“ uvedl režisér Dornhelm.

Kromě zmíněné hlavní dvojice herců, se v minisérii představí množství dalších známých tváří, mj. třeba Zuzana Stivínová, která hraje Alžbětu, tedy matku Marie Terezie, Vladimír Javorský coby Ingnatius Kampmüller, Jan Budař v roli Jeana Baptisse Bassanda, Alois Švehlík, jako Filip Hrabě Sitzendorf atd. atd.

Natáčet se bude ještě ve Valticích, Bratislavě, Vídni a Toskánsku. Poslední klapka padne v červnu v Praze a na obrazovkách se dílo objeví v příštím roce. Snímek vzniká v koprodukčním modelu čtyř evropských veřejnoprávních televizí, ČT, rakouské ORF, slovenské RTVS a maďarské MTVA a podle našich informací se jeho celkový rozpočet pohybuje kolem 130 milionů korun.

Foto: Herminapress

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama