reklama

Masarykův tábor v Soběšíně znovu ožije v duchu první republiky

reklama

Zažít posázavskou romantiku na lodích? Zdolávat náročnou cestu divočinou, poznávat přírodu, střílet z luku, anebo si zahrát třeba volejbal? A tábořit přitom na místě vybraném prvním československým prezidentem? To vše a ještě leccos navíc pro kluky a holky nabídne od 1. do 8. července Masarykův tábor YMCA v Soběšíně, který letos znovu ožije v duchu původních tradic z první republiky.

Tábor s téměř stoletou historií je určen pro širokou veřejnost – vyzkoušet si ho může každé dítě ve věku od 9 do 14 let. Letos ho po mnoha letech opět zorganizují a povedou zkušení vedoucí z YMCA. Ta se jako největší a nejstarší mládežnická organizace na světě už od roku 1844 věnuje práci s dětmi a mládeží a od roku 1921 působí aktivně i u nás.

Tábor s 50 chatkami, rozsáhlým sportovištěm, vlastní pláží a krásnou společenskou místností (s původním krbem z doby našich pradědečků) nabídne dětem romantiku a táborová dobrodružství ve stylu románových příběhů Jaroslava Foglara. Vedoucí z YMCA tu pro ně ale chystají i ryze moderní hry, jako je třeba možnost natočit si vlastní film nebo hrát či zpívat v rockové kapele. Součástí programu bude i společné vystoupení Ten Singu (teenagerssinging), kdy teenageři pro radost sobě i ostatním podle vlastní chuti zazpívají, zahrají nebo zatančí.

Tábor vedený v duchu hesla Prostor pro Tebe nabídne dětem především bezpečný prostor, kde mohou být radostně a svobodně samy sebou, a v duchu YMCA tu rozvíjet a kultivovat svoje tělo, duši i ducha,“říká Vladislava Hudeczková z organizace YMCA. Podle ní jsou hlavní výhodou tábora právě jeho zkušení a zapálení vedoucí, kteří s dětmi v YMCA pracují i během roku v mnoha různých kroužcích. Děti se tak mohou – pokud se jim některá z aktivit zalíbí nebo tu navážou nová přátelství – sejít v YMCA s táborovými kamarády i po prázdninách.

Za získání překrásně položeného místa u řeky Sázavy pro dětský letní tábor se kdysi zasadil sám prezident Tomáš Garrigue Masaryk, velký příznivec a propagátor YMCA. Pozemek pak táboru daroval ze svého majetku hrabě Sternberg ze starobylého šlechtického rodu, z jehož velkorysosti se děti a mládež mohou těšit až do dnešních dnů. Tábor dnes stíní vzrostlé stromy, původní rozestavění chatek však zůstává stejné od založení tábořiště v roce 1921. Tábor v Soběšíně bude letos uspořádán pro 80 dětí. Stojí 3.190 Kč, pro členy YMCA je za 2.890 Kč. Přihlášky se uzavírají 3. června.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama