reklama

Může být pes vegetarián? Je to zdravé nebo může vážně zvířeti ublížit?

reklama

V posledních letech se stále častěji mluví o vegetariánství nejen u lidí, ale i u zvířat. Především u psů. Z bezmasého způsobu krmení se stalo velmi „ožehavé“ téma jak na internetu, tak reálnými konverzacemi mezi chovateli. Na trhu je i mnoho vegetariánského krmení. Je ale bezmasá strava pro pejsky vhodná?

Pes by si vegetariánství nikdy nezvolil

V prvé řadě je důležité říct, že pes je primárně masožravec a své tělo a zažívání má uzpůsobené pro přijímání živočišné stravy. A sám by si rozhodně vegetariánský jídelníček nikdy nezvolil.

Co na to říkají veterináři?

U zdravého psa by na prvním místě v misce mělo být maso. To, je naprostý základ výživy psa. „Maso je velmi důležitý zdroj esenciálních aminokyselin. I když ho nahradíme danou aminokyselinu rostlinnou složkou, nezajistí to zvířeti stejnou stravitelnost a využitelnost, jako mu „zařídí“ maso.  Nelze z masožravce dělat býložravce, to je úplný odklon od přirozenosti. Jedna věc je, že pes je schopen spolknout v podstatě cokoliv, ale druhá věc je, zda mu to dělá dobře a jestli je z toho schopen plnohodnotně žít. Dlouhodobě není vhodné krmit masožravce rostlinnou potravou. Velmi mu to ublíží,“ říká veterinářka MVDr. Daniela Králová.

Může sója nahradit maso?

Mnoho vegetariánu místo masa dává psům jako náhražku sóju. Je to zdravé? „Sója sice obsahuje určité množství aminokyselin. Problém je ale v tom, že nejenom je to častý alergen, že přímo brání trávení bílkovin v trávicím traktu. Dokonce zhoršuje vstřebávání esenciálních minerálů a může dojít ke zhoršení funkce štítné žlázy,“ říká odborník na výživu psů a koček Jiří Švihálek z Yoggies.cz

Kdy je v krmivu zdravé ubrat maso?

Často psi, kteří mají například problémy se selhávajícími ledvinami, musí přestat jíst krmivo s vysokým obsahem bílkovin, tedy to znamená případně omezit i maso. V takových případech by v krmivu měly být bílkoviny zastoupeny jen z cca 11 %. Je prokázáno, že krmení s výrazně omezeným množství bílkovin může u psů se selhávajícími ledvinami prodloužit život až 3x oproti tomu, kdybyste ho krmili granulemi s vysokým obsahem proteinu nebo nesprávně propočítaným B.A.R.F.em (syrovou potravou).  

Kočka bez masa umře

Vyloženě hazard se zdravím ale je, když někdo bude chtít udělat vegetariána z kočky. „Tu může bezmasá potrava zabít už během docela krátké doby – protože kočka pro svůj život potřebuje aminokyselinu zvanou taurin, kterou si její organismus nedokáže tzv. syntetizovat (tj. získat jinak než z potravy). A jediným zdrojem taurinu je zkrátka maso. Nedostatek taurinu vede u kočky k vážným zdravotním potížím, jako jsou nemoci srdce, degenerace oční sítnice (což vede k slepotě) aj.,“ říká odborník na výživu psů a koček pan Jiří Švihálek z Yoggies.cz.

Pes je masožravec, ale má rád pestrou stravu

Pes se za mnoho let, co žije s člověkem již domestikoval a ke svému přežití nepotřebuje pouze maso (na rozdíl od vlka), ale přijímá i jiné živiny jako je zelenina, ovoce, těstoviny, rýže apod. Dávejte psovi proto pestrou stravu, ve které je obsaženo hodně minerálů a kvalitních sacharidů. „Pes může být všežravý masožravec, ale jeho DNA je po tisíce let nastavena na konzumaci a potřebu přijímat maso a živočišné bílkoviny. Nenuťme psy stát se vegetariány po vzoru člověka. Dejme jim to, k čemu je matka příroda uzpůsobila a doplňme jim to kvalitním ovocem, zeleninou i přírodními doplňky pro podporu jejich zdravý a delší život. Protože právě v tom máme my, lidé, možnost prokázat a vrátit psovi lásku stejně tak, jak ji dávají naši psi nám, lidem,“ uzavírá Jiří Švihálek z Yoggies.cz.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama