Mnoho lidí po celém světě už propadlo kouzlu náramků z Bali. Vypadají hezky na ruce a navíc v sobě skrývají blahodárné účinky pro tělo i duši. Jejich sílu však pocítíte pouze v případě, že jsou korálky vyrobené ze správného materiálu a prošly balijskou ceremonií. Náramky Karma Passion vysvětil před dovozem do Česka hinduistický kněz, a přispívají tak k odstranění negativní energie.
Ručně vyrobené náramky pocházející z magického ostrova bohů se těší stále větší oblibě. Lidé pro ně už nemusí vážit dalekou cestu do jihovýchodní Asie, jelikož šperky dnes snadno pořídí i v českých prodejnách. „Většina korálků pochází z oblasti kolem městečka Ubud. Do Česka dovážím jak hotové náramky, tak jednotlivé korálky, ze kterých potom vyrábím šperky na míru,“ svěřuje své obchodní praktiky Petra Havlíčková, majitelka e‑shopu Karma Passion a designérka.
Svěcení náramků připomíná malou mši
Na první pohled náramky z Bali zaujmou svou decentní krásou, ale většina lidí je nosí také pro jejich blahodárné účinky na tělo i mysl. Energie pramení z materiálu použitého při výrobě a zároveň z hinduistického rituálu vysvěcení, kterým prochází před dlouhou cestou do Česka. „Proces svěcení náramků připomíná malou soukromou mši, během níž kněz odříkává mantry, žehná produktům a snímá z nich zlé duchy spolu s negativní energií. Někdy dokonce i zpívá. Během obřadu na ně také hází posvěcenou rýži nebo mince pro štěstí a nakonec je polije vonným olejíčkem,“ přibližuje ceremonii Petra Havlíčková. Lidé na Bali věří, že každá věc vyrobená člověkem musí projít svěcením, aby mu mohla dobře sloužit. Místní obyvatelé si proto nechávají vysvětit i domy, a dokonce několikrát do roka.
Podle čeho si vybrat náramek?
Náramky se liší podle druhu kamenů použitých při výrobě a z toho plynou i rozdílné účinky na lidského ducha. Někdo si vybírá podle znamení zvěrokruhu, další podle problému, který zrovna potřebuje vyřešit. A někomu vyhovuje koupit si náramek podle intuice a pak sledovat, jak na něj působí.
Polodrahokamy
V léčivou sílu polodrahokamů věří lidstvo už od nepaměti. Kameny pomáhají obnovovat tělesnou rovnováhu, odstraňovat stres nebo napětí a naplňovat nás klidem. Polodrahokamy při výrobě často slouží jako základ, který potom doplňují korálky z lávových kamenů nebo santalového dřeva.
Rudraksha
Podle legendy bůh Shiva vetkl semínkům zvaným Rudraksha svými slzami božskou energii a moc přinášet do života zdraví, štěstí a harmonii. Balijci věří, že plody věčně zeleného stromu Elaeocarpus ganitrus dokáží změnit karmu nositele a vést ho po správné cestě.
Lávové kameny
O blahodárných účincích lávových kamenů věděli už staří Číňané a Mayové. Skrývá se v nich čistá energie, která pochází přímo od „Matky Země“. Náramky z těchto kamenů fungují jako ochranné amulety.
Santalové dřevo
Intenzivní vůně lesa jednoho z nejtradičnějších materiálů k výrobě meditačních šperků má působit jako neustálá připomínka míru. Santal zvyšuje koncentraci a podporuje klidný a pozitivní stav mysli.
Většina kamenů působí na člověka pozitivně, proto můžete nosit i několik náramků najednou, aniž by hrozilo, že se budou navzájem negativně ovlivňovat. Klidně je kombinujte podle intuice a pozorujte, jestli se cítíte dobře.
Náramek poškodíte i častým převalováním
Jako každý šperk, který nechcete po pár měsících nošení vyhodit, i kameny z Bali vyžadují péči. „Náramkům nejvíce škodí chemické a mycí prostředky, proto je doporučuji sundávat před úklidem, sprchováním a plaváním v chlorované i slané vodě. Při sportu si je můžete nejen poškoditi, ale budou vám i překážet,“ radí Petra Havlíčková. Kdo o sobě navíc ví, že během spánku tisíckrát změní polohu, měl by si náramek raději schovat pod polštář. Jinak ale platí, že čím častěji šperky nosíte u sebe, tím více energie vám dodají.