reklama

Naše VIP se shodují: kosovské víno je jednička!

reklama

Vína z Francie, Kalifornie, Argentiny, Austrálie nebo z Moravy lze sehnat v každé vinotéce. Ale kosovské víno až donedávna v naší zemi sehnat nešlo. A to i přesto, že se jedná o velmi kvalitní a chuťově vytříbená vína. O kvalitách kosovského vína z vinice Stone Vineyards and Winery se do nové vinotéky v Dejvické ulici přišly přesvědčit i naše VIP.

Mezi milovníky dobrého vína, kteří přišli novinku do nové vinotéky Stone Castle ochutnat, se objevili Lucie Benešová, Kateřina Herčíková, Tomáš Matonoha,  Míša Sejnová Vlastina Svátková a Zuzana Šulajová. A jak se říká, víno spojuje lidi, takže se osobnosti v útulných prostorách vinotéky při ochutnávce kosovských vín příjemně bavili. Na místě to vypadalo, jako by se přítomní přesunuli do pravého vinného sklípku, který u nás známe například z moravských vinných oblastí. Nejprve za poslechu kosovské muziky a typického kosovského pohoštění skupinka ochutnala bílá a poté i červená vína. Poté si všichni přiťukli na co největší úspěch kosovských vín u nás. První se ujal slova Tomáš Matonoha„Mám rád kvalitní vína, na barvě nezáleží. Degustoval jsem už mnohokrát, ale stále se považuji za znalce amatéra. Takový krajský přebor. O kosovském vínu jsem nikdy neslyšel, ale přiznám se, že ho rád poznám,“ a se zájmem kýval na další sklenku. Pokud prý má možnost, kupuje víno výhradně od vinařů, kteří mají, jak známo, víno mnohem kvalitnější.

Kombince se sýry je super

Jeho slova potvrdil i majitel společnosti The Wine Castle, která je největším distributorem vín z Kosova, Ago Simitči: „Klimatické podmínky tohoto regionu jsou jedinečné a produkují vynikající víno. V údolí, kde naše víno roste, proudí vzduch ze třech moří – z Řecka, Albánie a Černé hory.“ Všem přítomným představil zásady při pití vína a upozornil na to, že pro začátek není důležité, jak moc umíte víno roztočit a přičichnout k němu, ale jaký požitek z něj máte. „Kosovské víno je jednička mezi víny, ale v Čechách až donedávna sehnat nešlo. Jsem mile překvapen, kolik významných českých osobností si dnešní ochutnávku nenechalo ujít. I když se jim, popravdě, vůbec nedivím,“ dodal hrdě a vděčně zároveň Ago Simitči svou perfektní češtinou, kterou v Česku piluje již 23 let. Jak sám říká, vždy měl krásné mladé učitelky, které se na jeho bezchybném přízvuku podílely natolik, že dnes nelze jeho původ v mluveném projevu poznat. I Vlastina Svátková si ráda dopřeje dobré víno. „Považuji se za amatérského znalce vína, i když jižní svahy ještě ve vínu nerozeznám. Ale rozhodně vím, které víno mi chutná. Pár degustací jsem se už zúčastnila a byl to pokaždé krásný zážitek,“ komentovala svůj postoj k vínu Vlastina Svátková. Dobré víno prý ráda kombinuje se sýry nebo tapas a samozřejmě s přáteli, kteří si dokáží kvalitní víno vychutnat tak jako ona a víno si užít. A právě požitek z vína je to, co byste měli sledovat. Ne množství, ale kvalitu. Ta se, v případě kosovských vín, dle slov Aga Simitčiho, vyrovná kvalitě předních evropských vín.

Herčíková to s vínem nepřehání

To Kateřina Herčíková pije víno spíš sporadicky a vždy jedině ve společnosti svých přátel a k dobrému jídlu. Za znalce se proto v žádném případě nepovažuje: „Alkohol piju jen při velmi výjimečných situacích. Když už ho piju, tak jedině víno, které musí být dobré, kvalitní a určitě radši bílé, protože je lehčí,“ víno proto ani často nekupuje, spíš ho dostává darem. A aby uměla kvalitní víno nejen dostat, ale i darovat, přišla si ho do vinotéky Stone Castle nechat doporučit. Majitel vinotéky v závěru pozval každého, kdo má rád kvalitní víno: „Pokud si chcete víno opravdu vychutnat, přijďte k nám do vinotéky, rádi vám poradíme.“

Foto: Stone Castle

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama