reklama

Nedostatek zkušených lidí může znamenat snadnější kybernetické útoky

reklama

217 krát zaútočili hackeři v loňském roce na Česko. O 50 kyberútoků více než předloni. Ve své závěrečné zprávě za rok 2019 o tom informoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NUKIB). Mezi nejznámější případy patří nemocnice v Benešově. Na několik týdnů vyřadili útočníci z provozu klíčovou regionální instituci pro 400 tisíc lidí. Obnovení činnosti trvalo téměř měsíc a následky byly vyčísleny na 40 až 50 milionů korun.

Nejčastěji se do systémů dostávají hackeři skrz spam nebo podvodný e-mail. V případě benešovské nemocnice využili útočníci vyděračský vir Ryuk. Podle zprávy NUKIB právě zdravotnictví trpí velkým nedostatkem odborníků a je podfinancované.

„Podle Evropské komise bude v nejbližších letech chybět v Evropě až 900 tisíc IT profesionálů. Nedostatek lidí s „digitálními dovednostmi“ se může projevit v ochraně před rostoucími kybernetickými hrozbami v soukromém i veřejném sektoru,“ říká Jakub Pechlát, ředitel divize Projekty ve Středočeském inovačním centru (SIC). V reakci na poptávku firem SIC připravil s pomocí projektu Smart Akcelerátor II ve Středočeském kraji, který je financovaný z evropských fondů, vzdělávací kurz pro středoškolské studenty se zájmem o informatiku a kybernetickou bezpečnost.

„Kyberstáže“

Cílem studijního programu, který probíhal od března do září 2020, bylo zlepšení dovedností studentů, kteří se zúčastnili krajského kola soutěže v kybernetické bezpečnosti. Účastníci projektu se například podíleli na vytvoření virtuální tréninkové kapacity a prožili simulace reálných případů boje s kyberhrozbami. Odbornou náplň zajišťoval tým ČVUT v Praze.

Sedmiměsíční program byl zakončen prezentacemi studentských projektů, které se použijí jako soutěžní úlohy 5. ročníku evropské soutěže European Cyber Security Challenge 2021. Deset z dvanácti účastníků také získalo cenný certifikát „CCNA Cybersecurity Operations“ od firmy CISCO, který jim pomůže zvýšit šance na trhu práce. 

„Hlavním úkolem SIC je nyní na základě získaných zkušeností vyhodnotit pilotní projekt a navrhnout způsob, jak by se stáže mohly v dalších letech opakovat,“ vysvětluje Jakub Pechlát a dodává: „Jsem rád, že se nám podařilo úspěšně rozšířit portfolio našich projektů zaměřených na vzdělávání. Loni jsme ve spolupráci s rakovnickou Střední průmyslovou školou Emila Kolbena realizovali pilotní projekt SIC DigiEduLab na téma tzv. Maker kultury – tvořivých dílen, které rozvíjejí sebevědomí, kritické myšlení i kreativitu mezi studenty i pedagogy. Díky tomuto projektu bude po novém roce učitelům k dispozici ministerstvem akreditovaný kurz „Základy maker kultury“. Věřím, že stejně úspěšní budeme také v případě kyberstáží a najdeme způsob, jak je talentovaným středočeským studentům nabídnout každoročně,“ dodává Jakub Pechlát.  

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama