reklama

V listopadu startuje druhé kolo dražby vzácných sériových čísel eurobankovek Zoo Zlín. Výtěžek podpoří dobrou věc

reklama

Od 2. listopadu bude na Aukru probíhat druhé kolo dražby eurobankovek z letošní emise ZOO a zámek Zlín-Lešná se vzácnými nízkými sériovými čísly. Výtěžek z dražby, stejně jako v případě prvního kola z března letošního roku, půjde na ochranu symbolu Nového Zélandu kiviho hnědého. Ohrožený pták je k vidění jen v šesti evropských zoo, v České republice právě jen v Zoo Zlín.

Suvenýrové eurobankovky v nulové nominální hodnotě se od svého zrození v roce 2015 těší mimořádnému úspěchu a platí za jeden z nejoblíbenějších evropských suvenýrů. Velmi zajímavé jsou i pro sběratele, proto se stávají populárním předmětem elektronických sběratelských aukcí.V Česku vyšla první eurobankovka v roce 2018 a nesla motiv Prahy. Následující rok přibyly například emise Zoo Liberec, motiv Plzně či bankovka s podobiznou Karla Gotta. Letošní vydání eurobankovek nesly motivy živočichů Zoo Jihlava a v únoru přibyla emise ZOO a zámku Zlín-Lešná.

Eurobankovky ZOO a zámku Zlín-Lešná se v březnu dražily na Aukru s cílem finančně podpořit program na ochranu ptačího symbolu Nového Zélandu – kivi hnědého. Do dražby šly suvenýrové bankovky se vzácnými nízkými sériovými čísly včetně bankovky s číslem 000001. „Aukce se stala vůbec prvním případem, kdy česká či slovenské emise eurobankovek přispěla na podporu jiného projektu. Jsme rádi, že se ve spolupráci s naším portálem podařilo získat pro kivi přes 12 tisíc korun,“ uvedl Pavel Krejčíř z největšího českého online tržiště Aukro. Finanční podpora ovšem může ještě dál vzrůst.

Začátkem listopadu totiž na první kolo dražby naváže kolo druhé. „Každý den nabídneme zájemcům tři bankovky, v denní dražbě se tak objeví jedna bankovka s nejnižším a nejvyšším sériovým číslem z uvedené sériové řady a jedna s číslem uprostřed této řady. V pondělí 2. listopadu začneme dražit bankovky číslo 000007, 000013 a 000024 a postupně budeme pokračovat podle dané skladby,“ uvedla Romana Bujáčková, vedoucí oddělení marketingu Zoo Zlín. „Doufáme, že pořádanou dražbou oslovíme nejen sběratele, ale přilákáme i širší veřejnost. Čím vyšší bude částka, tím více kiviů můžeme společně zachránit,“ doplnila Romana Bujáčková ze Zoo Zlín, jež je jednou z pouhých šesti evropských zoo a jedinou českou, v níž je kivi hnědý chován.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama