reklama

Nejkontroverznější inscenace Geisslers bude mít premiéru!

reklama

Divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten uvede 25. října ve VILE Štvanice premiéru velmi kontroverzní inscenace LoutnaCZ. Ohrazují se v ní ostře proti politické situaci v České republice, prezidentu Miloši Zemanovi a zejména současnému stavu české společnosti.

Inscenace Loutna CZ měla předpremiéry v srpnu v Mikulově a v Kuksu, kde vzbudila rozporuplné emoce u diváků. Jedni odcházeli v polovině představení a druzí nadšeně aplaudovali ve stoje. Geisslers v ní upozorňují na neduhy politické situace v ČR a především na sporné stránky prezidenta Miloše Zemana. Pražská lumpenkavárna bude mít radost! LoutnaCZ je inspirována barokním souborem písní Loutna česká Adama Michny z Otradovic. V podání Geisslerů jde o inscenovaný koncert, v němž se spojují dvě linky, jak už hlásá podtitul: především je zde zobrazen nelichotivý příběh zákulisí kapely The Geisslers a druhou linkou je kritika Čechů a české politiky.

„LoutnaCZ je pokus skloubit politickou satiru s hravostí tradiční geissleří poetiky. Je až s podivem, jakou paralelu nabídla za tímto účelem Michnova Loutna česká. Vzali jsme si z ní námět a v podstatě osnovu (svatba duše a jednotlivé fáze svatby). Písně se jmenují stejně jako ty Michnovy a občas se v nich objevují i hudební a textové fragmenty původního díla. Ale vše je zasazeno do aktuálního společenského kontextu. Loutna CZ je také splněný sen GH o založení kapely. The Geisslers vznikli pod vedením Davida Hlaváče skoro jako kouzlem a z baroka se transformovali do baROCKU…“ dodává dramaturgyně Helena Kebrtová ke vzniku a koncepci inscenace.

Režisér Petr Hašek se vyjadřuje k její zdánlivé kontroverznosti: „V původním Michnově souboru písní se zpívá o duši, která se snoubí s Kristem, v geisslerovské velmi současné interpretaci Loutny české (adaptace textů: Helena Kebrtová, hudební adaptace: David Hlaváč) probíhají však zásnuby české duše se zcela jinou ideologií. Naším cílem nebylo vytvořit protizemanovskou politickou agitku a proklamovat tak svoje politické názory, ale hrát a zpívat o současném stavu naší české duše. Osoba prezidenta se tak stává pouhým znakem, skvěle vystihujícím, jako nejvyšší morální autorita státu, onen stav.

Proto raději Geisslers Hocomoedianten vydávají upozornění pro diváky, že u některých z nich může představení vyvolat záporné emoce a návaly vzteku. Pro silné povahy to ovšem bude zážitek.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama