reklama

Obezita u psů? Pozor, ať váš miláček zbytečně netrpí

reklama

Jste na procházce a říkáte si, že už váš čtyřnohý mazlíček neběhá jako dříve? Zastavuje se, zadýchává, jeho chůze připomíná spíše převalování soudku či kolébavý pohyb tučňáka? Obezitu u psů není radno podceňovat, může totiž vést k řadě dalších zdravotních komplikací. Jak na řešení takového problému, vám poradí naše specialistka na výživu psů značky Fitmin Adéla Palacká.

Přebytečná kila mohou vést ke zdravotním obtížím

Někteří psi, stejně jako lidé, mohou mít sklony k přejídání, které může vést k nadváze a v horších případech i k obezitě. „Sklony k obezitě kromě stravy ovlivňuje plemeno psa, genetické předpoklady, pohlaví, věk a životní styl. Mnoho lidí si také neuvědomuje, že neřešená nadváha a obezita mohou vést ke zkrácení psího života – klidně i v řádu několika let. Kromě toho obezita zvyšuje riziko vzniku problémů se srdcem, zhoršuje dýchání a může být spouštěčem rozvoje závažných onemocnění, jako je např. cukrovka či artritida,“ vysvětluje problematiku obezity Adéla Palacká, výživová specialistka značky Fitmin. Pokud si tedy všimnete nadbytečných kil u vašeho psího společníka, je nejvyšší čas vyhledat veterinární pomoc. Připravit se však musíte na přísné dodržování nového režimu – budete muset odolat smutným psím očím žadonícím o druhou večeři či pamlsek. Jak tedy na redukci hmotnosti u psa?

Dbejte na vyváženou stravu

Krmnou dávku můžete snížit, ale ne o moc, aby nedošlo k její nevyváženosti. U obézních jedinců se proto více vyplatí pracovat se změnou typu krmiva, a tím i jeho energetické hodnoty, než s množstvím krmiva. „Hlavním důvodem, proč nesnižovat množství krmiva, je skutečnost, že by tím došlo ke změně dávky tělu prospěšných vitamínů a minerálů. Zároveň pes bude při dietě trpět pocitem nenasycenosti a hladu. Za sebe doporučuji krmit stejně a pracovat pouze s energetickou hodnotou krmiva,“ vysvětluje Adéla Palacká a dále dodává: „Možnost přestupu mezi různými energetickými hodnotami vám nabízí krmivo z našeho Výživového programu Fitmin. Základní suroviny v této řadě jsou totiž stejné a u jednotlivých produktů se mění pouze jejich podíl tak, aby vyhovoval požadavkům jednotlivých kategorií, jak dle velikosti (Mini, Medium, Maxi), tak dle zátěže či kondice – Maintenance (pro psy v běžné zátěži a optimální kondici), Performance (pro psy ve vysoké zátěži a hůře krmitelné psy) a Light (pro psy s nadváhou).“

Energetickou hodnotu poznáte dle barvy obalu

Kompletní krmiva z výživového programu Fitmin obsahují téměř identické složení surovin v dané skupině, které vám umožní bezproblémový přechod z jednoho krmiva na druhé podle momentální kondice psa. Pro jednodušší orientaci mezi jednotlivými typy krmiva je na obalech umístěn jednoduchý barevný kód, který informuje o množství energie. Čím více je dané barvy na obalu, tím více energie krmivo obsahuje. Například obal krmiva MINI Puppy určeného pro malá plemena je celý žlutý – tzn. krmivo obsahuje nejvyšší množství energie.

Dostatek pohybu – základ ke kvalitnímu životu

Správně energeticky nastavenou krmnou dávku doplňte dostatkem pohybu. Zkuste začít zvolna krátkými procházkami, které budete postupně prodlužovat. Do denního režimu zařaďte i hry. Váš mazlíček se vyběhá a vás to zase tak moc neunaví, což je jejich nespornou výhodou. Uvidíte, že při vyvážené kombinaci stravy a aktivit na sebe výsledky nenechají dlouho čekat a vy budete mít svého mazlíčka zpátky ve formě.

POZOR na pamlsky!

Když s hubnutím začnete, nedovolte, aby vám vaši společnou snahu pokazily nekvalitní či příliš kalorické pamlsky. Těch je totiž na trhu celá řada a spousta z nich má vyloženě nevhodné složení – jsou plné cukru, solí, například glycerolu či sorbitolu, které vám mohou nejen boj s nadváhou značně ztížit a zároveň nejsou pro zdravé fungování psího organismu vhodné. Volte tedy pochoutky v menším množství (do 10 % z velikosti krmné dávky) a pokud můžete, sáhněte po přírodních.

 

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama