reklama

Obrem i trpaslíkem v liberecké iQLANDII

reklama

Amesův pokoj – jeden z nejznámějších optických klamů na světě, jehož principu využili třeba tvůrci filmu Alenka v říši divů, si nově můžete prohlédnout v libereckém science centru iQLANDIA. V místnosti ve tvaru lichoběžníku o rozloze 10 m2se před zraky svědků proměníte během sekundy v giganta. Stačí jen vstoupit a po speciálně zkonstruovaném pokoji se projít.

Lidské smysly se dají zmást celkem snadno. „Exponát je navržen tak, že když se návštěvník postaví do jednoho ze zadních rohů pokoje a pomalu půjde do druhého, bude se člověku, který jej pozoruje, před očima měnit z obra na trpaslíka a naopak,“ říká Lenka Kozlovská, odborná lektorka science centra.

Jak je to vlastně možné? Lidské oko prostě není dokonalé. Mozek je zvyklý, že místnosti jsou pravoúhlé, a proto jinou variantu nepřipouští. „Pokud lidé neznají skutečné řešení Amesova pokoje, bude se i jim exponát tvářit jako klasický pokoj, tedy pravoúhlý. Ve skutečnosti tomu tak ale není. Strop se snižuje, zadní stěna je částečně natočena směrem k pozorovateli a svoji roli hraje i výzdoba na stěnách a podlaze. To vše mate,“ doplňuje lektorka.

Amesův pokoj ve světových filmech

O iluzi nikdo nepřijde. „Celou místnost snímá kamera, takže i ti, kteří vstoupí dovnitř, budou moci na nainstalované obrazovce sledovat jak rostou, nebo se naopak zmenšují,“ dodává Lenka Kozlovská. Amesův pokoj, který v roce 1946 navrhl Adelbert Ames, ve velkém využívají především filmaři. Mohli jste jej pozorovat ve filmech Alenka v říši divů či Karlík a továrna na čokoládu.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama