reklama

Oční operace po koronaviru: Kdy se na vás dostane řada?

reklama

Epidemie nového koronaviru způsobila odložení řady operací, ale přestože se začíná chod zdravotních zařízení opět dostávat do běžných kolejí, dvouměsíční změněný režim si nyní vybírá svou daň. Platí to i v oboru oftalmologie. Prodlužují se čekací doby a na chirurgický oční zákrok tak pacienti v některých nemocnicích mohou čekat i několik měsíců…

Ačkoliv dochází k pozvolnému rozvolňování bezpečnostních opatření a ve zdravotnických zařízeních se zvolna navrací k běžnému provozu, obnovení původního stavu před úderem epidemie může trvat ještě velmi dlouho – zvláště ve velkých státních nemocnicích, kde v důsledku protiepidemických opatření byly určité typy operací pozastaveny a zabývaly se pouze koronavirem. Výpadek se podepisuje na dlouhých objednacích termínech a navíc se tato zařízení potýkají s nedostatkem personálu, protože stále ještě mnoho sester a lékařek zůstává doma s dětmi, jelikož nadále nefungují školy a až do konce školního roku zůstává docházka žáků na dobrovolné bázi. Zároveň s příchodem letních prázdnin je každý rok provoz nemocnic omezený, proto je pravděpodobné, že k obnovení plného provozu dojde až na podzim.

Ostré vidění už v létě? Je to možné!

Naproti tomu s blížícím se létem chce mnoho lidí, kteří mají problémy se zrakem, vidět ostře. Jedná se zejména o sportovce s dioptriemi, jimž refrakční vada komplikuje outdoorové aktivity. Také koupání a plavání je u nich obtížné – kontaktní čočky do vody nosit nelze kvůli riziku infekce a brýle jsou velmi nepraktické. Touha po ostrém zraku se však netýká pouze těch, kdo se chtějí pomocí laserové operace zbavit dioptrií, ale rovněž pacientů s šedým zákalem, jimž onemocnění znepříjemňuje každodenní život a rádi by se tohoto trápení co nejdříve zbavili. Pro pacienty, kteří nechtějí či nemohou s lékařskou péčí otálet, jsou řešením menší specializované kliniky, kde jsou objednací lhůty často mnohem kratší, jelikož jejich provoz nebyl tolik paralyzován. „Víme, že oční onemocnění nepočkají, až virus ustoupí. Proto jsme zavedli přísná hygienická opatření a provádíme v současnosti veškerá oční vyšetření i operace, které jsme schopni realizovat prakticky ihned,“ uvádí MUDr. Lucie Valešová, primářka pražské Oční kliniky DuoVize. „Tým odborníků naší oční kliniky poskytuje široký rozsah oční péče. Kromě laserových operací dioptrických vad, léčby presbyopie (vetchozrakosti) a léčby šedého zákalu, provádíme řadu specializovaných vyšetření a dalších výkonů,“ doplňuje její kolegyně Doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka brněnské Oční kliniky NeoVize.

Důležité je důkladné předoperační vyšetření!

Kdo chce operaci očí absolvovat, musí se zprvu objednat na předoperační vyšetření, které je velmi důležité. Kvalitní prohlídka před refrakční laserovou operací trvá přibližně 2 až 3 hodiny a její součástí by vždy mělo být rozkapání očí, díky kterému dojde k rozšíření zornic a následně je možné pomocí štěrbinové lampy prohlédnout oční pozadí. Rozkapání rovněž dočasně vyřadí z funkce zaostřovací sval oka, který může imitovat dioptrickou vadu. Speciální přístroj změří dioptrické hodnoty během rozkapání a lékař je tak může porovnat s předem naměřenými dioptriemi a odhalit skrytou oční vadu. „Operace může proběhnout už v následujících dnech, ale nikdy by se neměla provádět ve stejný den jako předoperační vyšetření, protože oko se po rozkapání vrátí do původního stavu až za zhruba čtyřiadvacet hodin,“ upozorňuje MUDr. Lucie Valešová. Veškerá vyšetření i samotnou operaci navíc provází v současnosti zvýšená hygienická pravidla. „K aktuální situaci přistupujeme zodpovědně, zavedli jsme spoustu opatření proti šíření viru, která chrání nás i naše pacienty. Pokud budou pacienti potřebovat, dostanou od nás roušku, k dispozici mají desinfekci a rozestupy v čekárnách jsou nastaveny tak, aby se jich nehromadilo příliš. Máme v čekárnách připraveny i germicidní lampy, které zabíjejí viry i mikroby, a ozonizéry. Myslím, že se tedy pacienti nemusí bát jít na refrakční laserovou operaci anebo operaci šedého zákalu, pokud jim významně ovlivňuje vidění,“ uvádí docentka Skorkovská. Potřebu zákroku je třeba zvážit pouze u vysoce rizikových skupin, jako jsou starší obézní pacienti nebo kardiaci.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama