reklama

Okradli vás? Pokud neprokážete, že je to vás majetek, zůstane zloději!

reklama

Na první pohled to zní jako neuvěřitelný paradox, ale je to smutná realita. Jestliže policie zabaví kradenou věc a nepodaří se dopátrat původního majitele, vrátí se věc zpět ke zloději. Zvláštní? Ano. Mezera v zákoně? Ne. Pravděpodobně si kladete otázku, jak je tohle možné, ale podívate- li se na to z širšího úhlu pohledu, tak odpověď je nasnadě.

Představte si situaci, že vám ukradnou třeba kolo, zloděj přestřihne zámek a už si to vesele štráduje v sedle vašeho byciklu světu vstříc. I když ho policie polapí, jak mu dokáže, že kolo ukradl a jak vy, že jste právoplatným majitelem? Ne vždy to jde snadno, a tak vzhledem k tomu, že stále funguje presumpce nevinny, je na dotyčného lupiče a priori pohlíženo jako na nevinného a tudíž jako na vlastníka.

Podobný případ se nedávno udál v Královéhradeckém kraji, kde při domovní prohlídce v rámci zátahu na organizovaný zločin muži zákona zabavili bicykl v hodnotě skoro 100 000,– Kč, policie následně uveřejnila výzvu na svých stránkách, ale… kolo bylo nejspíše odcizeno tak před třemi lety, takže pravděpodobnost, že se původní majitel najde, není vysoká, ještě menší je ale pak možnost, že kolo za prvé identifikuje a za druhé prokáže, že je vskutku jeho.

Samozřejmě přijdete – li třeba o škrabku na brambory, identifikovat se vám za prvé bude špatně a za druhé vás ztráta dvakrát bolet nebude. U výše zmíněného bicyklu už je to horší, že? Naštěstí v dnešní době již existuje fukční a levné řešení a to systém Datatag, kterýfunguje nejen jako jednoznačný průkaz vlastnictví, ale i zároveň i jako funkční prevence! Jedná se o unikátní technologie, kdy kolo a jeho součástky jsou označeny na cca 100 místech jedinečným kódem a kolo je následně registrováno do mezinárodní databáze, k níž má přístup policie a vybrané pojišťovny. Bohužel, ačkoli počet označených kol stále stoupá, tak stále je mnoho neoznačených, která jsou lákadlem pro zloděje. Důkazem, že Datatag má smysl je i, že jej využívají i bezpečnostní složky, převážně pak policie k označení svých kol a motocyklů. Zkrátka a dobře bez vzájemné spolupráce policie a občanů se lapků jen tak nezbavíme. A co vy? Dbáte na bezpečnost svého majetku? A není bezprizorný bicykl náhovou váš? http://bit.ly/29J6eSC.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama