reklama

Opravdu máme víc sexu než dřív? Jak Češi vidí svůj sexuální život?

reklama

Zdá se vám, že máte málo sexu? Může to být způsobeno tím, že na sebe příliš tlačíte. Co se raději uvolnit , a užít si intimitu v její ryzí podobě?

Asi jste to už slyšeli od rodičů nebo babičky a dědy: „Za našeho mládí se tolik nesexovalo! Dnešní mladí jsou až moc sexuálně aktivní!“ Během posledních 50 let se opravdu odehrálo hodně změn ve společnosti, které ovlivnily obecný pohled na sexualitu. Mění se názory na to, co je „normální rodina“, dnešní kultura více akceptuje stejnopohlavní vztahy. Také je běžnější, že jsou sexuálně aktivní i nezadaní, což dříve bylo spíše tabu – určitě znáte to otřepané „sex až po svatbě!“. Například v USA vyšlo z průzkumů, že tamní počet nezadaných dospělých mezi lety 1960 a 2013 vzrostl z 15 % na 28 %. Být single a zároveň sexuálně aktivní se stalo více přijatelným, stejně jako otevřené vztahy. Proto se může zdát, že obecně mají lidé více sexu, než v dřívějších dobách. Je to ale pravda, nebo mýtus? Co říkají věda a statistiky?

Mezi lety 2005 a 2011 provedla profesorka sociologie Paula England průzkum mezi univerzitními studenty. Výsledek? Zatímco 72 % studentů uvedlo, že nějaký sex během studijních let měli, drtivá většina také řekla, že zdaleka nešlo o každodenní záležitost. 40 % studentů mělo během celé vysoké školy méně než 3 sexuální zkušenosti a ty ne vždy zahrnovaly soulož. Pouze 30 % studentů souložilo během vysoké školy alespoň jednou. Z těchto čísel je tedy jasné, že dokonce ta část populace, kterou obecně považujeme za sexuálně nespoutanou, je vlastně hodně při zemi.

Jak jsou na tom Češi? „Provedli jsme průzkum mezi 135 zákazníky erotického e-shopu, ve kterém například 22 % mužů uvedlo, že nemají tolik intimních zkušeností, jak by si představovali. 20 % žen zase řeklo, že je jejich sex nudný a nemají z něj požitek,“ říká Vojtěch Sláma ze společnosti Yoo.cz, která se zaměřuje na zkvalitňování sexuálního života.

Podle Rachel Hills, autorky knihy Mýtus sex, jsme dnes všichni pod značným tlakem, který vyvolávají celospolečenské představy o tom, jaký by měl být náš sexuální život. Například díky vlivu romantických filmů, které zobrazují první sex jako něco magického, úžasně transformativního. „Dnes se od sexu očekává mnoho – že bude vášnivý, vzrušující, spontánní, vynalézavý a ultraorgasmický. Představa dobrého sexu je tak silná, až můžeme mít pocit, že selháváme jako lidské bytosti, pokud nedosahujeme takové úrovně extáze pravidelně,“ říká Hills ve své knize. Radí také, abychom se zkusili od těchto představ uvolnit a užít si sex bez tlaku a zbytečných očekávání.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama