reklama

Petr Zuska se po patnácti letech ve velkém stylu loučí s postem uměleckého šéfa Baletu Národního divadla

reklama

Petr Zuska šéfoval Baletu Národního divadla bez přerušení 15 sezon a vyrovnal tak rekord Augustina Bergera z konce 19. století. Za Zuskovy éry soubor uvedl 42 premiér a proměnil se v moderní dynamické těleso světového renomé. Petr Zuska se s první scénou loučí 12. června exkluzivními Hovory s… spojenými s křtem knižního portrétu Trio pro jednoho, premiérou nového baletu Sólo pro nás dva 15. června a rekapitulační výstavou fotografií Signatura P.Z. na náměstí Václava Havla (piazzeta Národního divadla).

Vybudovat mezinárodní soubor vysoké kvality. Pestrý repertoár rozličných stylů a žánrů se zastoupením řady světově proslulých tvůrců. V rámci mnoha zahraničních zájezdů v prestižních destinacích dostat Balet ND do globálního povědomí. Docílit mnohaleté průměrné návštěvnosti našeho repertoáru v rozmezí 85–95 %. Vybudovat v Anenském areálu dva nové baletní sály a skvělé zázemí pro tanečníky. A teď to nejdůležitější: Soubor disponuje silným charismatem a srdcem, které je schopné letět přes rampu do publika. Jsem sebekritický, ale odmítám být falešně skromný,“ zrekapituloval Petr Zuska své úspěchy na pozici uměleckého šéfa Baletu ND.

MAREK EBEN A PETR ZUSKA SPOLEČNĚ NA NOVÉ SCÉNĚ
Marek Eben bude s Petrem Zuskou 12. června od 15.30 na jevišti Nové scény v rámci pořadu Hovory s… rozprávět o životě, choreografické tvorbě, šéfování a umělecké cestě. Součástí programu je křest nové knihy Trio pro jednoho aneb Kouzlo baletu a baletní kouzla Petra Zusky, kterou vydala Grada ve spolupráci s Národním divadlem. Osou exkluzivní barevné publikace, osobního i profesního portrétu choreografa, tanečníka a dlouholetého šéfa souboru Baletu ND jsou „hovory na dálku“ vedené mezi Petrem Zuskou a 14 lidmi, kteří se výrazně dotkli jeho životní či profesní cesty. Jsou mezi nimi například Nina Vangeli, Alexandre Katsapov, Jiří Kylián, Jiří Pavlica, Ctibor Turba, Viktor Preiss a další osobnosti, z nichž některé přislíbili účast na Hovorech s…, takže diváci se mají nač těšit. Vstup je zdarma.

SVĚTOVÁ PREMIÉRA SÓLO PRO NÁS DVA
Poslední, a rovnou světovou, premiérou letošní sezony Baletu ND bude 15. června na jevišti Nové scény Sólo pro nás dva, pod kterým je Petr Zuska podepsán coby autor námětu, choreograf a režisér. Sólo pro nás dva lze mimo jiné chápat jako dialog dvou písničkářů, které pojí shodný region Těšínska, jazyk (čeština, polština) i hudební žánr – Jarka Nohavici a Beaty Bocek. Půjde o skoro dvě hodiny plné vynikající muziky a tancování. Zazní 37 písniček Nohavici a Bocek, například Těšínská, Markéta, Litanie u konce století, Pole maku nebo Dusza moja.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama