reklama

Sezení v záklonu je zdravější

reklama

„Článků nabádajících k sezení ve jménu samých pravých úhlů najdete mnoho, neboť autoři si je kopírováním předávají jako štafetu,“ upozorňuje Adam Zaydlar z Centra zdravého sezení SpinaliS. „V zahraničí se od pravých úhlů upustilo již před lety. Nahlédněte např. do publikace: Základy aplikované ergonomie, vydané Českou ergonomickou společností. Mimo jiné zde najdete doporučení naopak tupých úhlů, tedy úhlů větších než 90 st. v lokti i v koleni.

Styl sezení a hlavně možnosti, na čem sedět, se vyvíjí. Vedle ergonomických židlí existují i zdravotní židle podporující aktivní sezení vycházející ze sezení na gymnastickém míči. Na zdravotních židlích doporučují posez s koleny i trupem v úhlu 100 – 110 st, bedra tak zatěžujete až o 35 % méně než ve vzpřímeném sedu!. Když je pánev výše než kolena, výrazně to odlehčuje bedrům. Právě bolest v bedrech je častým problémem mnoha dlouhodobě sedících osob, neboť mezi posledním volným obratlem a prvním obratlem kosti křížové, dochází nejčastěji k velkému tlaku a poškození či dokonce vyhřeznutí meziobratlové ploténky. Dlouhé sezení ve stejné poloze, byť pohodlné či pravoúhlé, není zdravé. Bohužel, ani ergonomická židle nezaručí zdravá záda, ledaže byste ji přenastavovala několikrát za hodinu v zájmu časté změny polohy.

Optimální volbu představují zdravotní židle, které jsou také v ČR již několik let uznanou certifikovanou zdravotní pomůckou. Jejich konstruktéři spolupracují s lékaři a jsou koncipovány tak, aby se židle přizpůsobila našemu tělu, a potřebám se pohybovat a nesedět strnule. V nabídce je 10 různých typů pro odlišné postavy i pracovní pozice a také dětská verze, vhodná pro školáky již od 120 cm.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama