reklama

Pivo Guinness: Nečekaná fakta a mýty

reklama

Málokterá pivní značka je tak opředená mýty, jako irský Guinness. Za branou St. James Gate dublinského pivovaru se vaří pivo s neuvěřitelnou historií, sahající až do roku 1759. Irové jsou na své pivo náležitě hrdí, milují ikonické staré reklamy Guinnessu a nedají dopustit na originální, výraznou a velmi lahodnou chuť, která je ve světě piv jedinečná.

Guinness je prostě Guinness! Guinness není těžké, kalorické, sladké, či naopak hořké pivo. Je- den půllitr piva Guinness navíc obsahuje jen 198 kalorií, což je kupříkladu méně, než je ve stejné sklenici pomerančového džusu (249 kalorií) nebo ve sklence bílého vína (250 kalorií). Guinness není černý! Nevěříte? Po- zvedněte sklenici vzhůru proti světlu a zjistíte, že Guinness je ve sku- tečnosti temně rubínový. Červeň a chuť hořké čokolády a kávy mu dodává pražený ječmen.

Guinness je pivo pro gurmá- ny! Myslet si, že Guinness chutná jen s irským gulášem, je kardinální omyl. Plné a přitom svěží pivo mů- žete elegantně a dokonale snoubit s mořskými plody, zejména ústřice- mi, či čokoládou a krémovými de- zerty. V Irsku ho doporučí vyzkoušet k sushi, zralým francouzským sýrům nebo kořeněným asijským jídlům.

Je Guinnessova kniha rekordů opravdu Guinnessova? Po Bibli a Koránu nejprodávanější kniha na světě má své kořeny v irském pivovaru Guinness. V roce 1851 se tehdejší generální ředitel podniku rozhodl ukončit nejrůznější dohady, spory a sázky, které s přáteli vedl. Zadal vytvoření obsáhlé knihy jako spolehli- vého zdroje, ve kterém budou zahrnuty skutečné argumenty a data celosvětových lidských i přírod- ních rekordů. Magie Guinness piva servírovaného doma jako v irském pubu! Tajemstvím dokonale podávaného piva je malá kulička, výčepní patrona, kterou najde- te uvnitř každé plechovky. Ta spojuje dusík a CO2, který se po otevření uvolní a dodává pivu unikátní lavinový efekt: nalévané pivo se během několika minut usadí, zůstane čiré a hustá krémová pěna vydrží po celou dobu pití. Oblí- bený Guinness tak chutná doma stejně dobře, jako v hospodě. Guinness symbolizuje Irsko v celém světě! Rozhodně neplatí, že se nejvíc Guinnessu vypije v Ir- sku. Guinness je populární nejen v Evropě, ale i v Americe nebo v Af- rice. Pivo této značky je k dostání ve 150 zemích světa.

Harfa ve znaku piva Guinness
Nejznámějším symbolem Guinnessu je harfa, kterou společně s podpisem Arthura Guinnesse najdete na každé lahvi i plechovce. Etiketu představil pivovar poprvé v roce 1862. Harfa ne- byla vybrána náhodou: v polovině 19. století bylo Irsko vnímáno jako mytický keltský ostrov a harfa zvaná Brian Boru byla jeho heraldickým symbolem. Je- jím použitím na etiketě rodina Guinnessů jasně deklarovala, že jde o irské pivo a později si harfu dokonce registrovali jako ochrannou známku značky. Stejnou harfu chtělo Irsko o necelých 50 let později, po získání nezávislosti, použít jako národní symbol. Protože ji už ale využíval Guinness, musela ji vláda upravit a zrcadlově ji pootočila.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama