reklama

Pocta československým letcům ve službách RAF

reklama

Na pražském Klárově byla slavnostně odhalena pamětní deska se jmény československých letců, kteří sloužili v Britském královském letectvu (RAF) během druhé světové války. Památník v podobě okřídleného lva tak letos doplnilo 2 507 jmen československých vojáků. Tyto hrdiny připomíná také série mincí České mincovny.

Jablonecká Česká mincovna na počest letcům sloužícím za druhé světové války u Královského letectva zatím vydala tři sady zlatých a stříbrných mincí ze sběratelské série „Českoslovenští letci RAF“. Tyto sady nesly podoby letců, letounů a znaky perutí a v příštím roce je doplní sada čtvrtá. 

První emise stříbrných a zlatých mincí České mincovny vzdávaly hold čtyřem perutím britského Královského letectva, které sdružovalo československé stíhače a posádky bombardérů v exilu, a výjimečným strojům, do kterých naši letci usedali. „Všechny mince prvních dvou sad jsou již vyprodané a sehnat je lze v omezené míře pouze u investorů a sběratelů. Aktuálně jsou k dispozici mince z naší nejnovější sady Československá letecká esa ve službách RAF, které zobrazují podoby letců Karla Kuttelwaschera, Josefa Františka, Aloise Vašátka a Františka Peřiny,“ uvedl Jaroslav Černý z České mincovny.

Jednouncovou sadu zlatých mincí ze sady Československá letecká esa ve službách RAF lze zakoupit za 39 990 Kč, ve stříbrném provedení pak za 4 450 Kč.

S válečným veteránem druhé světové války brig. gen. Emilem Bočkem se koná 22. listopadu od 15:00 hodin na prodejně České mincovny v Brně autogramiáda. Půjde o jedinečné setkání s jedním z posledních českých stíhačů sloužících v RAF oceněným prezidentem republiky Řádem Bílého lva.

Více informací naleznete na internetových stránkách www.ceskamincovna.cz.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama