reklama

Podle ankety Profesia se 22 % lidí bojí, že přijde o práci a nebude mít na splátky. Rostou nejen obavy, ale také zájem o pojištění

reklama

Pandemie covid-19 ovlivnila osobní a pracovní život naprosté většiny české populace. Velký dopad má také na obavy o ztrátu zaměstnání. Přesněji řečeno o ztrátu příjmu, který je dostatečný pro pokrytí nezbytných životních nákladů a splátek. Podle ankety pracovního portálu Profesia.cz se 22 % lidí bojí, že přijdou o práci a nebudou schopni splácet své závazky.

Tento nepříjemný trend potvrzují data BNP Paribas Cardif týkající se růstu pojištění úvěrů na riziko ztráty zaměstnání.  V lednu vzrostl zájem o toto pojištění meziročně o 71 %, v únoru dokonce o 75 %.

„Mnoho zaměstnavatelů, které postihl pokles zakázek v souvislosti s covid-19, se v loňském roce ještě snažilo situaci ustát. Například optimalizovali chod firmy bez propouštění. Tomu se ale při pokračujícím omezení ekonomiky letos velká část z nich nevyhne. Mnoho zaměstnanců tak o svoji práci přijde a zdaleka ne každý najde obratem odpovídající pracovní pozici a ohodnocení u jiného zaměstnavatele,“ říká Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz.

Obavy ze ztráty doposud stabilní výše příjmu dále rostou. Lidé pojišťují více riziko ztráty zaměstnání u svých klíčových úvěrů, jako jsou hypotéky či spotřebitelské úvěry. „Data BNP Paribas Cardif ukazují, že došlo k meziročnímu nárůstu pojišťovaných úvěrů pro případ ztráty zaměstnání o téměř tři čtvrtiny, a to jak u hypoték, tak i u spotřebitelských úvěrů,“ říká Martin Steiner, obchodní ředitel BNP Paribas Cardif. „Celkově sledujeme růst zájmu o pojištění schopnosti splácet a v současné situaci je tento zájem ještě zvýšen obavou ze ztráty zaměstnání a stabilního příjmu,“ dodává.

Lidé si více váží práce

Současná situace zaměstnavatelům nahrává v tom smyslu, že stálého místa si zaměstnanci začínají opět vážit. Ukazuje se také větší ochota dojíždět, lidé z utlumovaných oborů jsou ochotní rekvalifikovat se a začínat v novém oboru. „Z některých firem máme zprávy o tom, že se na juniorní místa hlásí zkušení uchazeči, takže můžeme očekávat, že se nástup absolventů do pracovního procesu ztíží,“ říká Michal Novák z Profesia.cz.  „Současná situace výrazně obměnila strukturu zájemců o pracovní pozice. Nejvíce volných pozic máme v oblasti ostrahy, kde se nám nyní hlásí přibližně třikrát více zájemců než před covidem. Dokonce dochází k tomu, že zájemci o práci sami kontaktují naše personální oddělení či obecný kontaktní e-mail na našem webu s dotazem, zda nenabízíme volná místa, o která by se mohli ucházet. Podobně je to také v oblasti úklidových služeb, kam se dříve hlásilo minimum uchazečů s českou národností, nyní jich je 90 % české národnosti,“ popisuje Radoslav Kavulič, HR ředitel společnosti SSI Group.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama