reklama

Prahou projede Rathayatra – festival vozů

reklama

Festival Rathayatra se slaví po celém světě – v Londýně, New Yorku, Mnichově, Berlíně, Los Angeles i v Paříži. A ani v Praze není žádnou novinkou, letos se tu bude konat již po čtrnácté. Během slavnosti projede středem města bohatě zdobený vůz v doprovodu tisícihlavého zpívajícího a tančícího průvodu. Vyráží v neděli 5. září ve 12 hodin z náměstí Republiky.

Jeden z nejstarších festivalů světa má kořeny v indickém městě Purí, kde se pravidelně koná již více než dva tisíce let. Purí je také známo jako Džagannáth Purí neboli město Pána Džagannátha, Pána Vesmíru. „Festival má lidem připomenout duchovní hodnoty a ukázat jim vyšší chuť života, která jim v honbě za pomíjivým konzumem možná uniká. Také pomáhá sbližovat lidi bez rozdílu věku, národnosti, rasy, vyznání nebo společenského postavení. Jeho radostná atmosféra je pro všechny zúčastněné vysoce nakažlivá,“ říká o festivalu jeho spoluorganizátorka Rádhiká Sundarí Mádhava. Podle ní ho navštěvují mladí i staří, páry i  jednotlivci, velké i malé rodiny, Češi i cizinci. A mnozí z nich přicházejí opakovaně. „Chceme s tímto dávným a úžasným festivalem i kulturou duše, kterou představuje, seznámit co nejvíc lidí.Festival je populární po celém světě díky tomu, že bez ohledu na jazyk či stát oslovuje každého. Každý z nás je totiž věčná duše obalená hmotným tělem a festival, který má pro Středoevropana mystický nádech Indie, se snaží toto vědomí v jeho návštěvnících probudit. Vedle toho ale nabízí i spoustu skvělé zábavy,“ zve na festival Mádhava.

Po průvodu květinami ozdobeného vozu ulicemi Starého Města festival pokračuje od tří hodin na náměstí Republiky dalším programem –  hudbou, zpěvem, divadlem nebo indickým chrámovým tancem Bharata nátjam. Chybět tam nebude ani stánek s indickým zbožím všeho druhu, výstavka o védské filozofii inspirující k zamyšlení nad lidskou existencí a jako každý rok i kreativní koutek pro děti. Návštěvníky festivalu čeká rovněž výborný vegetariánský oběd zdarma. Menu se skládá z kičrí neboli rýže se zeleninou, papadámů – křupavých luštěninových placek a halvy, sladkosti z krupice pražené na másle a potom vařené v ovocné šťávě s kousky ovoce.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama