reklama

Prázdninový hudební tip: Czech Ensemble Baroque hraje „starou hudbu pro nový věk“

reklama

Špičkový evropský soubor Czech Ensemble Baroque pod taktovkou Romana Válka každým koncertem dokazuje, že vážnou hudbu je možné s úspěchem prezentovat „jinak“. Srozumitelně, uvolněně, poutavě a s nadhledem. Mimořádně koncentrovanou příležitost vychutnat si naživo největší tuzemský soubor zabývající se autentickou interpretací hudby starších slohových období na dobové nástroje nabídne Hudební festival Znojmo (6. – 23. 7.).

Dirigent Roman Válek upřesňuje svůj pohled na interpretaci staré hudby: “Barokní hudba interpretovaná autenticky je jakýmsi jazzem minulosti. Nejde o muzeální praktiky a revival staletí neexistujících kapel. Jde o podstatu tvorby tehdejších skladatelů a jejich přenos do současnosti. Nejhorší pro hudbu bylo a bude klišé – zuniverzálnění hudebního výrazu. Živý, kreativní a zároveň poučený styl je tou pravou cestou k dosažení přirozeného baroka a klasicismu.“

Hudební festival Znojmo, jehož je Czech Ensemble Baroque rezidenčním ansámblem, se během dosavadních dvanácti ročníků vyprofiloval v očekávanou, respektovanou a hojně navštěvovanou událost kulturního léta. Program pravidelně zdobí české i světové operní premiéry, komorní i kantátové koncerty, završené nadšenými ovacemi publika a uznalými reakcemi odborné kritiky. Nespornou kvalitu festivalu stvrzují 3 nominace na cenu Thálie. V rámci letošního 13. ročníku Hudebního festivalu Znojmo Czech Ensemble Baroque 20., 22. a 23. 7. v kostele sv. Michala uvede unikátní scénické provedení Příběhu o Kristu německého barokního skladatele Heinricha Schütze, nastudované speciálně pro tuto příležitost. Soubor zahraje pod vedením Romana Válka, který je zároveň uměleckým ředitelem a dramaturgem festivalu. Sólové party zazpívají, Markéta Böhmová, Jakub Kubín, Jiří Miroslav Procházka a další výteční interpreti.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama