reklama

V Praze vznikly nádherné ledové sochy

reklama

O víkendu proběhl již 3. ročník Festivalu ledových soch na střeše Galerie Harfa v pražských Vysočanech za účasti světově známých sochařů, tentokrát na téma ZOH v Soči.

Patronem celé akce se stal zlatý olympionik v moderním pětiboji z LOH 2012 v Londýně David Svoboda, který ten den ponechal svoji přítelkyni u ledu    a mezi sledováním prací sochařů neustále pokukoval po nedalekém plátně, kde Martina Sáblíková obhajovala cenný kov. Nadšeně Martině fandil a podporoval v její snaze o výhru. „ Vím jaké to je a tak to s Martinou velice prožívám a fandím ji, já sám mám teď zimní přípravu“, řekl David. Dalšími patrony byly cvičitelka aerobiku a instruktorka fitness Hanka Kynychová a miss ČR 2003 Lucie Křížková (Váchová). Hanka se s dvojčaty Alexandrou a Sofií i synem Filipem vrhla na tesání vlastní sochy z ledu – ledního medvídka, maskota zimních olympijských her v Soči. Bohužel to nedopadlo moc dobře a v zápalu boje přišel medvídek o packu a tak si ho odnesli domů jen půlku. Lucie Křížková musela řešit závažný problém, její syn David se zde poprvé bezhlavě zamiloval do dcery jávského sochaře Aliho Sunarta. „ To jsem nečekala, že tak brzy budu muset chystat zásnuby,“ smála se Lucie, kterou velice pobavil její syn, který se nechtěl za žádnou cenu vzdát exotické holčičky a bylo mu naprosto jedno co se na pódiu děje. Mezi dalšími, kteří přišli ledové sochy obdivovat byla i Pavlína Danková nebo Dara Rolins.

Dopadlo to skvěle 

Vítězem se stala socha s tématikou sjezdového lyžování od Wiaczeslava Boreckiho, který se ve světě proslavil, když na festivalu pískových soch v belgickém pobřežním letovisku Blankenberge v roce 2009 vytvořil z písku sochu Michaela Jacksona. Na druhém místě se umístila nádherná socha skokana na lyžích, který vypadal skoro jako anděl, od Jana Švadlenky. Jan Švadlenka vytvořil např. metrové šachy, které se objevily ve snímku Bathory, nebo sochu „ zasněná“ použitou ve filmu Post coitum s Francem Nerem a Lucií Vondráčkovou. A jako třetí skončil Ali Sunarto se svým hokejovým brankářem a pokud vás zaujalo jeho exotické jméno je to zcela správně. Ali se narodil na Jávě, kde vystudoval obor umění na pedagogické fakultě a v Indonésii se věnoval záchraně gibonů na Borneu. V roce 2001 odjel do České republiky se svou současnou manželkou, která je Češka. Ledové sochy budou na střeše Galerie Harfa k vidění, do té doby dokud nepodlehnou vlivu počasí. Kdo by čekal, že na začátku února bude takhle krásné počasí, kdy sochy tály před očima sochařů a diváků. Tesání z ledu  a nejrůznější instalace z ledu a sněhu jsou v České republice zatím jen ojedinělými počiny, které se navíc konají v klimaticky příznivějších oblastech.

 

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama