reklama

Pražský divadelní festival německého jazyka zahájí netradičně dvě úvodní představení

reklama

Letošní 22. ročník Pražského divadelního festivalu německého jazyka od 19. listopadu do 1. prosince nabídne 8 pozoruhodných inscenací z Německa, Rakouska, Švýcarska, Lucemburska i Česka. První dvě budou uvedeny 19. listopadu v rámci slavnostního zahájení této prestižní přehlídky nejvýraznějších divadelních produkcí z celé německy mluvící oblasti.

Forum Karlín bude od 17 hodin hostit inscenaci režiséra Kaye Vogese Jas. Okamžik (Hell. Ein Augenblick). Imaginativní divadelní esej o pomíjivosti a snad i smyslu života na pomezí činohry a fotografie přenese diváky do obří temné komory, kde slavný fotograf Marcel Schaar před jejich očima vytvoří jedinečné fotografie, působivé obrazy zastaveného času.

Ve 20 hodin pak na Nové scéně Národního divadla začne obrazově neméně silné představení – Světlo v krabici (Das Licht im Kasten) – první provedení textu nositelky Nobelovy ceny Elfriede Jelinek. V hlavní roli: móda.

Zástupcem švýcarské divadelní scény je letos inscenace curyšského Theater Neumarkt Obrazy tvé velké lásky (Bilder deiner großen Liebe) v režii Toma Schneidera. V programu nebude chybět ani český příspěvek – Fassbinderův Strach jíst duši v režii Jana Friče z repertoáru Národního divadla Brno, oceněný letošní Cenou Josefa Balvína za nejlepší českou inscenaci německojazyčného textu. Drama Soucit.

Příběh kulometu (Mitleid. Die Geschichte des Maschinengewehrs) režiséra Milo Raua z berlínského divadla Schaubühne am Lehniner Platz se ocitá na pomezí dokumentárního divadla. Lucemburské divadlo reprezentuje Žena a město, působivý večer inovativní formy a herectví skvělé Martiny Roth.

Zajímavým příspěvkem je inscenace z Schauspiel Hannover Moc a vzdor (Macht und Widerstand), která je další výraznou stopou českého režiséra Dušana Davida Pařízka na německé scéně. Festival vyvrcholí 1. prosince v Divadle na Vinohradech hvězdně obsazeným představením Antú Romero Nuneze z vídeňského Burgtheateru Hotel Evropa aneb  Antikrist (Hotel Europa oder Der Antichrist).

Mimořádné zážitky slibuje nejen divadelní program Pražského divadelního festivalu německého jazyka, ale také off-programové produkce: Nekončící maraton rozhlasových her – to nejlepší z celoročního tematického cyklu Rakouský rok na Vltavě bude k slyšení 28. listopadu od 17:00 do 21:30 v poslechové místnosti Českého rozhlasu na Vinohradské třídě. Berlínský divadelní kolektiv lunatiks produktion a pražský umělecký gang Depresivní děti touží po penězích zvou 29. a 30. listopadu od 17:30 do 21:30 do klubu Venuše v (ú)krytu. V rámci performance In the Name of Gift  se kryt civilní obrany pod Švehlovou kolejí promění v ambasádu nové republiky, jejíž motto zní „Have fun and save the world!“.

Studio Hrdinů 2. prosince zaplní akce #LutherLenin – Vysílání / Eine Sendung / A Broadcasting. Hlavní část programu začne ve 12 hodin a potrvá do půlnoci, kdy bude následovat „noční rádio“ s experimentálním vysíláním zahrnujícím diskuse, hudbu k tanci i poslechu. Společný umělecko-vědecký projekt připomíná, že na letošní rok připadají dvě zásadní výročí – 500 let ode dne, kdy Martin Luther přibil na dveře chrámu ve Wittenbergu svých 95 tezí, a 100 let od vypuknutí Říjnové revoluce v Rusku.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama