reklama

Premiéra nových choreografií Nataši Novotné a Václava Kuneše v podání 420PEOPLE

reklama

Novinky na repertoáru špičkového tanečního souboru 420PEOPLE tradičně patří mezi výrazné počiny v oblasti tuzemského současného tance. Očekávání tentokrát ještě umocňuje fakt, že 420PEOPLE představí nová díla obou zakladatelů a hlavních protagonistů souboru. Choreografie Nataši Novotné Portrait Parlé a Paradiso Václava Kuneše budou poprvé uvedeny ve společném večeru 14. dubna v 19.30 na Jatkách78. První repríza je na programu 14. května.

Portrait Parlé je taneční úvahou na věčné téma křehké hranice mezi iluzí a realitou. Hlediště i foyer Jatek78 Nataša Novotná přetvoří v bájné prostředí, ve kterém je řeč z podstaty eliminována jako nejnedokonalejší komunikační prostředek. Vypovídá jen okolní obraz, situace, vjem, symbol, úhel pohledu nebo síla jedince či skupiny. Název Portrait Parlé odkazuje k termínu z historie kriminalistiky – metodě slovního portrétu neboli detailnímu popisu charakteristických vlastností jedince, podle kterých jej lze identifikovat. V choreografii Nataši Novotné účinkují Šárka Bočková, Tamara Kšírová, Sylva Nečasová, Milan Odstrčil a Vojtěch Rak.

Paradiso je završením volné trilogie inspirované texty Dante Alighieriho, kterou 420PEOPLE započali spoluprací s triem Nebeský – Trmíková – Prachař na inscenaci Peklo-Dantovské variace. Václav Kuneš posléze rozvinul téma očistce v choreografii Phantom DanceOne pro Hessisches Staatsballett v německém Wiesbadenu. „Po letech jsem si opět dokázal přiznat, že mě fascinuje pohyb, rytmus a lidé, kteří to vše umí na jevišti spojit. Těm se říká Tanečníci. Paradiso je pro ně, zároveň je v tom velký kus mě,” konstatoval Václav Kuneš. Choreografie Paradiso (tančí Nikol Šneiderová, Lukáš Lepold a Vojtěch Rak) vznikala mimo jiné na tvůrčí rezidenci v prostorách choreografického centra Agora významného mezinárodního festivalu Montpellier Danse.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama